Aydınlatma Trendleri 2016

Tuba Tellioğlu Şeren / 09 Eylül 2016
2-6 Eylül 2016 tarihinde Paris’te gerçekleşen Maison&Objet fuarının öne çıkan aydınlatma firma, sergi ve enstalasyonları önümüzdeki sezonun aydınlatma trendleri hakkında ipuçları taşıyordu.

Işık Ormanı

Hall 7’nin girişinde ziyaretçileri sıra dışı bir aydınlatma enstalasyonuyla karşılıyordu. TeamLab tarafından tasarlanan “Forest of Resonating Lamps- One Stroke” enstalasyonu havada asılı duran 1000 adet full color LED aydınlatmadan oluşuyordu. Her bir LED’in parlaklık ve renk ayarı her 30 saniyede bir değişebiliyor. İtalyan Murano camının kullanıldığı aydınlatmalar, sensörleri sayesinde ziyaretçilerin pozisyonuna göre ışığını yansıtabiliyor. 

Fotoğraf: ©AETHION

Mimari Yaklaşım 

Tasarım ve mimari aydınlatma mühendisliği konusunda uzmanlığa sahip olan Londra merkezli aydınlatma sanatçısı Min Sang Cho, Hall 8’de LG Display Oleg Light ile ortak çalışması sonucu ortaya çıkan sanatsal aydınlatmalarını sergiliyordu. Yenilikçi ve çok yönlü mimari yaklaşımıyla diğer aydınlatma yaratıcılarından ve mühendislerinden ayrılan sanatçının işleri ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılandı. 

Aydınlatma Tasarımı Nedir? 

Maison et Objet bu yıl Hall 8’deki geniş bir alanı “Light Trend 2016 – What’s Lighting Design?” başlıklı tematik bir sergiye ayırmıştı. Aydınlatma tasarımcıları Akari-Lisa Ishii ve Motoko Ishii tarafından düzenlenen mekan aydınlatma tasarımının ne olduğu sorusuna yeni malzemeler, sanatsal uygulamalar ve kontrol teknolojileri üzerinden yanıt vermeye çalışıyordu. Tasarımcılar ortaya koydukları alternatif mekanlar için kullanılabilecek yeni ürünlerle mağazacılıkta ve mekan tasarımında giderek önem kazanan aydınlatma konusunun da altını çiziyorlardı.

Fuarda çevre dostu Polymer OLED'in hangi mekanlara nasıl uygulanacağı hakkında ziyaretçilere bilgi verildi. www.sumitomo-chemical.be

 

Fotoğraf: ©AETHION

Artemide & Mercedes Benz Style İşbirliği

Artemide Hall 8’deki standında Mercedes Benz Style ortaklığında ortaya koyduğu yeni ‘Ameluna’ sarkıt aydınlatmasını görücüye çıkardı. Duygu ve aklın mükemmel bir birleşimi olarak tanıtılan yeni ürüne stantta BIG mimarlık ofisinin Artemide için tasarladığı ‘Alphabet of Light’ aydınlatma eşlik ediyordu. Duvara monte edilebilir, harf biçimindeki aydınlatmanın her bir parçası, aydınlatıldığında görünmez hale gelen elektromanyetik bağlantılarla birbirine eklemlenen son derece basit elemanlardan oluşuyor. Bu parçalarla harf dışında farklı şekiller de yaratılabiliyor. Bunun yanı sıra Artemide, fuarda yeni 2016 koleksiyonu "La Ville Lumière"i de tanıttı.

 

Fotoğraf: ©AETHION

U Dönüşü

Fuarın ilgi çekici bir diğer aydınlatma standı ise Arpel Lighting’e aitti. Özellikle Sylvain Willenz Design Office tarafından tasarlanan U serisi LED aydınlatmalar modern görünümleriyle son derece dikkat çekiciydi.  

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :