Işık Kültürünün Merkezine Yolculuk

Ali BERKMAN / 14 Nisan 2014
Aydınlatma tasarımı ve danışmanlığı ofisi ONOFF'un kurucusu Ali Berkman, Frankfurt'ta düzenlenen aydınlatma fuarı ve ışık festivalini Mimarizm için değerlendirdi.

Aydınlatma tasarımı ve danışmanlığı ofisi ONOFF'un kurucusu Ali Berkman, Frankfurt'ta düzenlenen aydınlatma fuarı ve ışık festivalini Mimarizm için değerlendirdi.


Işığın mekansal algımızı güçlendirdiğine ve ruh halimizi etkilediğine zaman zaman şahit olmuşsunuzdur. Işık sayesinde farkında olmadan bazı mekanları daha fazla deneyimlemeyi tercih etmiş veya biran önce o mekanı terk etmek istemiş de olabilirsiniz. Bu bağlamda ışığın hayatımızdaki yerini bilenlerin veya az da olsa fikir sahibi olmak isteyenlerin iki yılda bir Frankfurt'ta düzenlenen Light & Building Fuarı'nı ziyaret etmelerini tavsiye ederim.

 


iGuzzini standı, foto: iGuzzini UK


Bu seneki teması Enerji Verimliliği olan fuarda, 2300 katılımcı yeni ürünlerini sergileme fırsatı buldu. Uluslararası arenada onlarca yıllık tecrübeleriyle gövde gösterisi yapan üreticilerin sergiledikleri ürünlerde, estetik kaygılar dışında en çok dikkat çeken nokta, LED ışık kaynaklarıyla daha verimli, tutarlı ve minimal sistemler üretmiş olmalarıydı. Bunun dışında fuar boyunca gözlemlediğim bazı dikkat çekici detayları sizlerle paylaşmak isterim.

İç ve Dış Mekan Aydınlatması konusunda dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan ERCO'nun stand tasarımına dahil ettiği sosyal medya entegrasyonu oldukça etkileyiciydi. Stand duvarlarından birinin iç yüzüne tasarım ile ilgili çeşitli 'hashtag' ler yazılmıştı. Sosyal medyada o anda paylaşılan ve içinde bu hashtagleri bulunduran tweetler, aynı anda duvardan çıkan kağıtlara bastırılıyordu. Duvarın yanından geçerken yerde bulunan onlarca metre uzunluğundaki kağıtların üstüne yazdırılmış binlerce tweet'e göz atma fırsatı buluyordunuz.ERCO standı, foto1: Ali Berkman, foto2: ERCO


Aynı duvarın dış yüzeyine ise ERCO tarafından dağıtılmış post-it'lere stand hakkında size neyin ilham verdiğini yazıp yapıştırıyordunuz. Sonuç olarak aşağıdaki görüntü ortaya çıktı. Sanırım fotoğrafı incelediğinizde uygulamayı daha iyi anlayacaksınız.                ERCO standı, fotoğraflar: Architonic

*


iGuzzini ise bu sene, ürün sergilemenin dışında ışığın mekansal algıdaki yerini ve etkisini 60 m2'lik bir odada birden fazlı ışık etkisiyle 'ışık tüneli' adı altında görsel bir şölene dönüştürdü.

 


iGuzzini standı, fotolar: iGuzzini UK


15 kişilik gruplar halinde gezdirilen ve bir grup lideri eşliğinde tanıtılan ışık tüneli, ziyaretçilere; onlarca armatürün farklı ışık senaryolarıyla farklı işlevler gösterebildiğini, öte yandan gölge ve karanlığın tasarlanmasının insan algısında en az ışığın kendisinin tasarlanması kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı.

 


iGuzzini standı, foto 1: Illumni dergisi, foto 2-3: Ali Berkman


Yazının devamı için ilerleyiniz >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :