Gazete Tasarımcılarına Yurt Dışından Dersler

mimarizm.com / 27 Haziran 2011


+ 1T Gazete Tasarım Günleri'nin dördüncü gününde (24 Haziran Cuma) ise, görsel gazeteci Mario Garcia, geleneksel dönem sonrası medyanın yakın gelecekte boy göstereceği yeni platform olarak görülen tabletleri ve uygulamalarını anlattı.Garcia: "Tablette amaç çoktan ölmüş yayınları geri getirmek"

Apple'ın çıkardığı iPad'lerle gündeme gelen tabletlerin sayısının, 2010 Aralık ayına kadar farklı markalarla 8'e çıktığını kaydeden tasarım duayeni, "iPad'in lansmanının yapıldığı gün, 40 yıllık hayatımdaki en önemli dört anımdan biriydi. Bilgi alma ve verme alışkanlığımızı değiştiren bir andı" ifadelerini kullandı.

"Gazeteci, muhabir ya da tasarımcı olun fark etmez, işinizin hikaye anlatmak olduğunu unutmayın" diyen Garcia, ister yazıyla ister iPad'le hikayenin bir şekilde anlatılması gerektiğinin altını çizdi.

Eski cihazdan yeniye nasıl geçileceği konusunda tereddütler olduğunu belirten görsel gazeteci, zamanla bu tereddütlerin aşıldığını ve başlangıçta bir bulmaca olan iPad'in parçalarının tamamlandığını anlattı. Garcia, "Haberciler bu gerçekle yüzleşince, tablet yayıncılığının gelip geçici olmadığını anladı. İlk başlarda gelip geçici bir heves olduğu sanılıyordu ama şimdilerde insanlar bunun üzerinden nasıl kâr elde edebileceklerini düşünüyor" diye konuştu.

Tabletin, gazete sayfalarını çevirir gibi sayfaların çevrilerek haber okunması dışında, birçok uygulamayı içinde barındıran bir sistem olduğunu vurgulayan usta tasarımcı şunları söyledi:

"Tablette amaç biraz da çoktan ölmüş yayınları geri getirmek. Baskı maliyeti olmadığı için, kapanmak zorunda kalan birçok dergi tabletle geri dönüyor. Bu anlamda çok faydalı olacak. Ama tablete taşınan yayının basılı mecranın karakteristiğini taşıması gerektiği de unutulmamalı". Garcia konuşmasını sonlandırırken, Time Daily gazetesinin bu tereddütleri aşan ve tablet ortamında yayınlanan tek günlük gazete olarak tarihe geçtiğini hatırlattı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :