Dünyanın Kentsel Eğilimlerini Şangay'da İzleyin!

Filiz YAVUZ / 09 Haziran 2010


En son ürünleri, yeni teknolojileri ve yeni fikirleri paylaşmak için ilki, "The Great Exhibition / Büyük Sergi" adıyla 1851 yılında Londra'da düzenlenen "dünya fuarları" geleneğinin bir devamı olan "Expo 2010 Şangay" ya da "Şangay Dünya Fuarı", "Daha iyi şehir, daha iyi yaşam" teması altında ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Konsepti ile dünya çapındaki kentsel eğilimleri göstermeyi amaçlayan etkinlik, 31 Ekim'e kadar devam edecek.

Fuarın "Şehircilik", "Kent olmak", "Kentsel gezegen", "Ayak izi" ve "Gelecek" olmak üzere 5 farklı alt başlıktan oluştuğunu da hemen belirtelim.

Fransa Alsas'ta bir güneş duvarı, Çin Chengdu'da bir su yaşam parkı, Hamburg Almanya'da yenilikçi iklimlendirme olanakları ile donatılmış yaşanabilir kent gibi yapılı örneklerin sergilendiği fuar kapsamındaki 15 hektarlık "En İyi Uygulama Alanı"nı için The Vancouver Sun yazarı Michael Geller, ziyaretçilerin burada gelecekteki kentsel yaşamı deneyimleyebileceğini yazıyor.

Fuarı düzenleme hakkını elde ettiği 2002 yılından bu yana, bu etkinlik için kentin pek çok bölümünün dönüştürüldüğünü ve bu kapsamda yolların yükseltildiğini, sokakların ağaçlandırıldığını ifade eden Geller, "(Fuara dair) yüksek beklentilerim vardı ve hayal kırıklığına uğramadım." diyor.

Geller sözlerine şöyle devam ediyor:

"Uluslararası tasarımların çoğu olağanüstü; eski Prag kentinin haritasını siyah buz hokeyi diskleri ile şekillendiren Çek pavyonu, Cirque Soleil tarafından yapılan ve büyük ‘C' harfi şeklindeki Kanada pavyonu, güneş pili ile çalışan ve pembe parlak membran kullanılarak tasarlanan Japonya pavyonu... Son derece popüler olan İngiltere pavyonu ise küçük ışıklar saçan 60 bin kristal spin ile bir kirpiye ya da karahindiba tohumuna benziyor. Diğer büyüleyici pavyonlar arasında ise hasır panellerden yapılmış İspanya pavyonunu ve çok renkli Kore pavyonunu saymak gerek."

Fuar alanında kullanılan tabelaların ve ziyaretçiler için yapılmış tesislerin mükemmel olduğunu ifade eden yazar, ayrıca tuvaletlerin temizliğine ve alanın güvenliğine de dikkat çekiyor.

Geller, herkesin fuarı gezmesini tavsiye ediyor, fakat buna olanak bulamayacaklar için de fuarın online olarak izlenebildiğini hatırlatmadan geçemiyor.

Haber, The Vancouver Sun'dan derlenmiştir.

Expo 2010 Şangay fotoğrafları için lütfen ilerleyiniz.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :