Depremin Yıldönümünde Gözler Tekrar Haiti'de

Amber EROYAN / 12 Ocak 2011

Haiti'yi yerle bir eden deprem felaketinin yıldönümünde, dünyanın dört bir yanındaki mimarlık kuruluşları, ülkenin yeniden yapılanma sürecini mercek altına aldı. Fransız sivil toplum örgütü "Fondation des Architectes de l'Urgence - FAU" (Acil Durum Mimarları Vakfı), Birleşmiş Milletler (BM)'in "ısrarcı merkeziyetçiliği"ne takılan sürecin yavaşlığını, belgeler üzerinden dünya kamuoyu ile paylaşırken; AIA da, Haiti depremine odaklanan bir afet zirvesi düzenledi.

12 Ocak 2010 günü adayı telafisi zor bir yıkıma uğratan, 220 bin can kaybına ve 1,9 milyon kişinin evsiz kalmasına neden olan depremin yaraları sarılmaya çalışırken, FAU'dan gelen sert açıklama, yeniden yapılanma sürecinin tekrar gözden geçirilmesinin gerekliliğine işaret ediyor.

Yavaşlığın, BM'nin siyasi seçimlerinin bir sonucu olduğundan dem vuran Vakıf Başkanı Patrick Coulombel; "Yıkım öncesinde olduğu gibi, demokratik yollarla seçilmiş bir hükümetin iş başı yapması beklenirken, depremzedeler yaşamlarını çadırlarda sürdürmeye devam ediyor" dedi. 

Halen kamplarda yaşayan depremzede sayısı 800 bin olarak telaffuz ediliyor. Öte yandan deprem sonrası, FAU'nun Fransa'daki çeşitli kurluşlardan topladığı yardım parası 2,5 milyon Euro gibi ciddi bir rakama ulaşmıştı. Vakfın çıkarımına göre, yeniden yapılanma sürecini yavaşlatan başlıca neden, bürokrasi. Patrick Coulombel, sorunu; "BM sisteminin kararlı merkeziyetçiliği ve tekrarlanan bürokratik süreçler yeniden toparlanmanın önünü tıkıyor. Yeniden yapılanma bir yana Haiti, hasarlı binaları yıkmak için bile yeterli teçhizata sahip değil. Gerek eski binalar gerekse yeni yapılacaklara ilişkin yapılanmayı tarifleyen düzenlemelerin eksikliği tüm süreci donduruyor" sözleriyle özetliyor.

Haitili yetkililerce yapılan açıklamalara göre, deprem nedeniyle yıkılan ya da hasar gören bina sayısı 390 bin 500'i geçiyor. Felaketin yıldönümünde, onarılan ev sayısı 1000'in altında ve 8 milyon metreküp enkaz da halen kaldırılmayı bekliyor.

Katrinazede New Orleans'tan Haiti'ye dersler 

Deprem sonrası Haiti'den elini çekmeyen bir diğer kuruluş ise American Institute of Architects - AIA (Amerikan Mimarlar Enstitüsü) oldu. AIA'in, 2005'teki Katrina Kasırgası'nın yerle bir ettiği New Orleans kentinde düzenleyeceği yeniden yapılanma zirvesi, Haiti depreminin birinci yıldönümüne denk getirildi.

Özellikle Haiti'nin tartışılacağı zirvede katılımcılar, New Orleans'ın geçtiğimiz yıllarda yaşadığı doğal ve insan kaynaklı (geçtiğimiz yıl yaşanan petrol sızıntısı da gündeme getirilecek) afetlerin nasıl üstesinden geldiğini birinci ağızdan dinleme fırsatı bulacaklar.

"Dünyamıza Etki Edelim - Pazar, Toplum, İşyeri, Gelecek | AIA Stratejik Çeşitlilik ve Birliktelik Zirvesi" (Impact our World – Marketplace, Community, Workplace, Future AIA Strategic Diversity & Inclusion Summit) başlığını taşıyan ve 13-15 Ocak 2011 tarihlerinde gerçekleşecek olan etkinliğe katılan organizasyonlar ise şöyle sıralanıyor:

The American Red Cross (Amerikan Kızıl Haçı), United States Green Building Council - USGBC (Amerika Yeşil Bina Konseyi), Architecture for Humanity - AFH (İnsanlık için Mimarlık), National Organisation of Minority Architects - NOMA (Azınlık Mimarları Ulusal Organizasyonu), Public Architecture (Kamusal Mimarlık) ve Black Design Network News (Siyah Tasarım Ağı Haberleri).

Habere ilişkin foto-galeriyi sayfanın sonunda bulabilirsiniz.

Bu haber; batiactu.com, archi-urgent.com ve bdonline.co.uk'den derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :