Haiti'de Hayır İşi; Yarışma, Expo ve Mimari Projeler

Filiz YAVUZ / 23 Haziran 2010


Şubat ayında meydana gelen 8.8 büyüklüğündeki depremin yerle bir ettiği Haiti'de, yeniden inşa çalışmaları hummalı bir biçimde devam ediyor. Bill Clinton Vakfı, Dünya Bankası ve İnsanlık için Mimarlık oluşumunun desteği ile Haiti Hükümeti, geçici barınaklarda yaşayan bir milyonun üzerindeki Haitili için konut yapılmasını sağlamak üzere uluslararası bir konut tasarım yarışması açtı. Hükümet başkent Port-au-Prince'de, yatırımını yaptığı büyük fuar alanında gerçekleştirilecek fuarlar aracılığıyla profesyonellerin ilgisini yarışmaya çekmeyi umuyor.

Haiti'de gönüllü olarak çalışan İngiltereli mimar John McAslan "Bir felaket alanında Expo yapma fikri, insani yardım çalışmaları arasında tamamen yeni bir şey." diyerek bu zamana kadar hiç böyle bir yöntemin izlenmediğinin altını çiziyor. McAslan, mimarları, mühendisleri, müteahhitleri, çevre danışmanlarını ve STK'ları Port-au-Prince'e çekmek için Expo'nun ve tasarım yarışması fikrinin birbirini beslediğini dile getirerek, toplum katılımı da tetikleyecek olan bu projelerin aynı zamanda iş olasılığı da yaratacağını sözlerine ekliyor.

Bill Clinton ise şöyle konuşuyor: "Daha iyi bir gelecek gelişmiş bir altyapı demek, daha iyi evler, okullar, temiz enerji ve sağlığa erişim demek. Daha iyi bir gelecek özellikle Haiti'deki insanlar için iş olanakları yaratmak demek. Dolayısıyla bu yıkımdan, kendi ayakları üzerinde durabilen daha güvenli ve daha güçlü bir ulus ortaya çıkabilir."

Haiti hükümeti adına ucuz konutlar geliştirmek için İngiliz mühendislik firması Arup ile işbirliği içinde çalışan McAslan, Haiti'deki bu tip projelerin birer hayır işi olduğunu belirtiyor.

Yarışmanın organizasyonunu üstlenen Londralı Malcolm Reading ise Expo'nun mimarlık ve inşaat alanında Haiti hükümetine, yeni tasarım çözümlerini ve prefabrik konut çözümlerini içeren çok özel bir kanal sunacağız görüşünde. Reading, Expo'nun Haiti'de geleceğin konut potansiyelini ortaya çıkaracağını ifade ederek, "Kentsel ve sosyal ihtiyacı karşılamak adına buradaki anahtar nokta doğru konut politikaları ve yeni toplumsal çözümler için Expo'nun Haiti hükümeti, Haitili insanlar ve STK tarafından gerçekten tartışması geren çeşitli alternatif yaklaşımlara sahip olduğudur." şeklinde konuşuyor ve ekliyor: "Expo'nun toplu konut uzmanlarını Haiti'ye çekeceğine inanıyoruz, fakat biz yetenekli mimarlarla çalışmayı umuyoruz. Çünkü bu sadece insanların başlarına bir çatı koymakla ilgili değil, bu yeni yaşam standardı oluşturmakla ilgili."

Expo sona erdikten hemen sonra yapımına Port-au-Prince havaalanının yanındaki 2 hektarlık alana yapılacak olan yaklaşık 150 ailelik düşük teknolojili konutun yapımında yerel malzemelerin ve yerli emeğin kullanılacağını hemen belirtelim.

Haber, The Independent gazetesinden derlenmiştir.İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :