Wycleaf Jean, RIBA ve John McAslan Ortaklığından Haiti'de Müzik Okulu İçin Fikir Yarışması

bustler.net / 23 Şubat 2010


Dünyaca ünlü Haitili müzisyen Wycleaf Jean'ın "Yelé Haiti" isimli derneği tarafından, başkent Port-au-Prince'in barakalardan oluşan bölgesi Cité Soleil'de (Güneş Kent) konumlanmak üzere gerçekleştirilecek bir müzik okulu için uluslararası fikir yarışması açıldı. RIBA tarafından organize edilen ve ünlü mimar John McAslan ile Allied London tarafından desteklenen yarışma, ülkeyi sarsan felakete duyarsız kalmayan ve projenin işlevsel, fiziksel, teknik gerekliliklerine yaratıcı bir cevap vermek isteyen tüm mimarlara açık.

Kuzey yarımkürenin en fakir ülkelerinden olan Haiti, günlük geliri 1 Amerikan Doları'ndan az olan 8 milyon kişiyi barındırıyor. Ülkede işsizlik oranları %80'lere yaklaşıyor ve nüfusun yarısı, 21 yaşın altında.

The Fugees grubunun kurucusu Grammy ödüllü müzisyen ve prodüktor Wycleaf Jean tarafından kurulan "Yelé Haiti" derneği, Haiti için küresel bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Ülkeyi, unutulmuş semtlerinin yenilenmesi ve eğitim, spor, sanat ve çevre programları ile dönüştürmeyi kendine gaye edinen dernek, Haiti İyi Niyet Elçisi olan Jean'ın motivasyonları ile ülkenin genç nüfusuna, vatanlarını yeniden inşa etme cesareti vermeyi hedefliyor.

Derneğin yeni projesi olan fikir yarışmasına konu olan müzik okulu ise müzik kayıt, radyo programcılığı ve şan eğitimlerini, riskteki Haiti gençliği için çalışma olanakları yaratmak ve bir sektör oluşturmak üzere kurgulayacak.

"Cité Soleil'de bir yapı projesi, hayat memat meselesi."

"Müzik, benim yaşadığım şey; müzik ile nefes alıyor ve uyuyorum. Geldiğim yerde müzik, yalnızca notlardan ibaret değildir. Bu bir hayatta kalma şeklidir" diyen Wycleaf Jean, yarışma hakkındaki görüşlerini şöyle dile getiriyor: "Cité Soleil'de bir yapı projesi, bu yüzden bir hayat memat meselesi."

Yarışmanın sponsorluğunu üstlenen John McAslan ise, dünyanın dört bir yanından genç mimarları fikirlerini ortaya koymaya davet ederek "bir müzik stüdyosu ile olağanüstü tasarımlar ortaya koymaya, böylelikle de Cité Soleil'in genç insanlarına daha iyi bir gelecek sunmaya" çağırıyor.

Fikir yarışmasına konu olan müzik stüdyosu, yaklaşık 150 metrekarelik bir alanı kapsayacak. Arazinin yan tarafından bulunan yapı yıkılacak ve yeni yapı için Radio Boukman yerleşkesine bir bağlantı düşünülecek.

Resepsiyon, kontrol odası, iki adet ses stüdyosu, dinlenme mekanı, bir adet unisex tuvalet, jeneratör odası ve depoyu kapsayacak olan müzik okulunda, özellikle kontrol odası ve ses stüdyolarının ses yalıtımının, hacimler arasında görsel iletişimin ve havalandırma ihtiyacının da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Düşük enerji ve su sarfiyatlı bir yapı önerisi beklenen yarışmada yerli, dönüştürülebilir malzemelerin kullanımı ile yenilenebilir enerji teknolojilerinden faydalanma teşvik ediliyor.

Daha detaylı bilgi edinmek için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :