Çin'in Geleceği "Tianjin Eco-City" Neler Vaadediyor?

Amber EROYAN / 14 Ocak 2011


Surbana Urban Planning Group tarafından tasarlanan ve 30 kilometrekarelik bir alana yayılan "Tianjin Eco-City" (Tianjin Eko-Kenti), en yeni çevreci teknolojileri sergilemeyi ve gelişmekte olan Çin kentleri için model oluşturmayı amaçlıyor.

Toplamda 350 bin nüfusu barındırması öngörülen çevreci kentte sakinler, güneş enerjisinden faydalanan peyzaj tasarımından yeşil yoğun toprak parçalarına kadar diledikleri dokuyu seçmekte özgür olacaklar. Bunun yanı sıra, kamusal kullanıma ait pek çok özel yeşil alan da yine Eco-City'lileri bekliyor.


Proje kapsamında; insani özelliklerden ve bilişsel karakteristikten yoksun, jenerik bir kent yerine, hızla gelişen ekonomilerde, sonsuz sayıda kopyası üretilebilecek bir model yaratılmaya çalışıldı. Mekan algısı oluşturmak amacıyla, projenin kentsel tasarımı, "Ekosistem" temasına bağlı anahtar bileşenleri temel alan eşgüdümlü çözümler doğrultusunda şekillendi.Eco-City'nin hayata geçirilmesinde; güneş ve rüzgar enerjisi, yağmursuyu geri dönüşümü, atıksu yönetimi, denizsuyu arıtımı ile ilgili en yeni sürdürülebilir teknolojilerin kullanılacağı bildiriliyor.Öte yandan sakinlerin, gelişmiş hafif raylı sistemi kullanmaları teşvik edilerek kentteki karbon salımının düşürmülmesi planlanıyor. Çin hükümeti de bu doğrultuda, kent içindeki ulaşım sisteminin % 90'ının toplu taşıma ile sağlanacağının sözünü verdi.Tianjin Ekonomik Kalkınma Bölgesi'ndeki ticaret parklarına 10 dakika uzaklıkta yer alacak eko-kentin, yeni yapılacak gelişmiş hafif raylı sistem ile bölgeye rahat bir nefes aldıracağı söyleniyor.

Projenin, öngörülen tamamlanma tarihi ise 2020 yılı.

Haberin devamı için lütfen ilerleyiniz >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :