Solar Decathlon Türkiye Takımı Çin'deki Maratona Hazırlanıyor

mimarizm.com / 21 Mart 2012

ODTÜ öğrencilerinin girişimiyle kurulan Solar Decathlon Türkiye Takımı, 2013'te Çin'de gerçekleşecek sürdürülebilirlik maratonu için seçilen 20 takım arasında yer almayı başardı.

Amerikan Enerji Bakanlığı tarafından ilki 2002'de düzenlenen, 2005'ten itibaren iki yılda bir gerçekleştirilmeye devam eden Solar Decathlon, uluslararası başvurular arasından seçilen 20 takımın, farklı kategorilerde sınanarak değerlendirildiği bir yarışma. Enerjisini tümüyle güneşten alan, enerji verimli, düşük maliyetli ve çekici bir akıllı ev tasarlamak, üretmek ve işletmenin amaçlandığı yarışmanın Avrupa ayağı 'Solar Decathlon Europe' ilk kez 2010 yılında İspanya'da düzenlenmişti. Yarışmanın bir diğer ayağını ise 2013 yılında gerçekleşecek 'Solar Decathlon China' oluşturuyor. ODTÜ öğrencilerinin girişimiyle kurulan Solar Decathlon Türkiye Takımı da, Çin'deki sürdürülebilirlik maratonu için seçilen 20 takım arasında yer alıyor.

Başvurular arasından seçilen 20 takımdan önce kısa bir teklif raporu vermeleri isteniyor; sonrasında 2 yıl içerisinde tasarladıkları evi istenen kriterlere uygun olarak inşa etmeleri bekleniyor. Evlerin maliyetinin büyük bölümü, takımların işbirliğine gittiği sponsorlar tarafından sağlanacak. Yarışmanın son aşamasında ise inşa edilen evler sergilenerek; mühendislik, mimarlık vb alanlardan gelen özel jüriler tarafından değerlendirilecek.


Solar Decathlon evi, yarışmadan sonra da sürdürülebilirliğe hizmet edecek

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencilerinin inisiyatifiyle kurulan Solar Decathlon Türkiye Takımı, bu girişimi destekleyen birçok öğretim üyesinin ve çeşitli idari bölümlerin himayesi ve danışmanlığında, kalabalık ve organize bir araştırma grubu olarak çalışmalarına devam ediyor. Takıma destek verenler arasında ODTÜ Mimarlık Bölümü, ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ve IEEE ODTÜ Öğrenci Kolu başta olmak üzere çeşitli öğrenci toplulukları bulunuyor. Danışman hocalar listesinde ise Doç. Dr. Güven Arif SARGIN, Doç. Dr. Soofia Tahira Elias ÖZKAN, Dr. Hakan GÜRSU gibi uluslararası alanda isim yapmış öğretim üyelerine rastlıyoruz.

Öncelikli hedefi, konfor ve estetiği ön planda tutan bir akıllı ev tasarlamak olan Solar Decathlon Türkiye Takımı'nın bu doğrultuda hazırladığı Teklif Raporu, Solar Decathlon Çin Komitesi tarafından kabul edilince, takım, tasarım aşamasına odaklanmaya başladı. İnşa edilecek evin, yarışma misyonunu tamamladıktan sonra, farkındalık yaratmak amacıyla yurtiçi ve yurtdışında sergilenerek, alternatif yaşam şekilleri hakkında bir tanıtım öğesi olarak kullanılmaya devam etmesi amaçlanıyor.

Bu düşünceler ışığında; çevresel etkisi en aza indirilmiş, enerji verimliliği en üst seviyede olan entegre bir mimarlık ve mühendislik çözümü üretmeyi hedefleyen Solar Decathlon Türkiye Takımı, önceliklerinin, geleneksel Ortadoğu mimarisi ile yaratıcı fikirleri harmanlayarak; modüler, akıllı ve tasarruflu bir ev ortaya çıkarmak olduğunu bildiriyor.

Solar Decathlon Türkiye Takımı ile iletişime geçmek ve ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.


Solar Decathlon Hakkında:

Solar Decathlon 2002'den bu yana;
- 111 üniversite takımının disiplinler arası çalışması ile ortaya çıkardıkları evlerin yarışmasına sahne oldu
- Başarılı bir eğitim programı oluşturdu ve dünya çapında bir saygınlık kazandı
- 15.000'e yakın öğrencinin hayatını etkiledi.

2011 Solar Decathlon'u;
- 10 gün içerisinde 350.000'den fazla kişi tarafından ziyaret edildi
- 37 atölye çalışmasına ev sahipliği yaptı
- Farklı medya araçları ile milyonlarca okuyucuya ve izleyiciye ulaştı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :