Doğa 'Mucize Ülke'yi Meskun Ettiğinde: Wonderland, Pekin, Çin

05 Ocak 2012Dünyanın dört bir yanında hemen her yaştan insanın yaşamının bir noktasında mutlaka uğramak istediği mekanlardan biri Disneyland… Yetişkinlerin içlerindeki çocuğu serbest bıraktığı, çocukların ise –"sihirli ayna"lar yardımı ile büyümenin dışında- doyasıya çocukluklarını yaşadığı bir fantezi dünyası… Pembeler-maviler, rüyalar ve kahkaha ile dolu olduğu kadar da kitsch, dehşetengiz ve riyakar… İşte, Disneyland'i hoştan ziyade boş ve tüyler ürpertici bulanlar için istikamet, artık ne Paris ne de Los Angeles; hedef Çin!"Asya'nın en büyük eğlence parkı" unvanını taşımak üzere inşaatına başlanan "Wonderland", Pekin merkezinden 45 dakika uzaklıkta konumlanıyor. 1998 yılında, çiftçiler ile yerel yönetim arasında arazi değeri konusunda anlaşmazlık çıkması, üstüne bir de yatırımın geri çekilmesi ile birlikte inşaatı durdurulan ‘mucize ülke', bugün doğa tarafından teslim alınmış bulunuyor. 100 hektarlık bir alanda konumlanması planlanan parktan bugün geriye şatonun yapı iskeleti, çelik çerçeve sistemler ve devasa bir pavyon kalmış.
Yoldan geçen meraklılara ve –daha da önemlisi- "terk edilmiş yapı fetişi"nden muzdarip kaşiflere tamamen açık olan "Wonderland", çevre köylerin çiftçileri tarafından düzenli olarak biçiliyor ve temizleniyor.

İngiltere menşeli fotoğrafçı Catherine Hyland tarafından belgelenen unutulmuş fantezi parkı –sanatçının sözleri ile- "açılmış olsa Disneyland'den çok daha fazla ziyaretçi çekebilecek, ama yeni hiçbir deneyim vaat edemeyecekken, yıkıntılar içerisinde benzerine ender rastlanabilen ve kesinlikle daha ilginç bir hikaye anlatıyor".


Wonderland from catherine Hyland on Vimeo.

Çin'in unutulmuş ‘mucize ülke'si Walt Disney'nin sözlerini bile daha iyi anlatıyor: "Tüm saatler anlamını yitirecek çünkü orada ‘şimdiki zaman' olmayacak. Yalnızca dün, yarın ve zamansız bir fantezi dünyası…"

Kaynak: Architizer
Yapı Ölçeği
Kent Ölçeği
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :