Çeşme'den Dubai Olur mu?

E. Seda KAYIM / 23 Ocak 2009Çelebi

Yapılaşmanın gerekliliğini, kentsel alana olan katkısının önemini,‘güzellik' ve ‘çirkinliğine' dayanarak kararlaştırmak yeni bir açılım(!) değil. Rant arttırma çalışmalarına karşı doğal SİT ve koruma alanı tartışmaları da öyle:

"Çelebi Adası'nın mülkiyeti, Çeşmeli vatandaşlarımıza ait olup, kıyıya yakın olması nedeniyle çok ciddi turizm yatırımcılarının yıllardır dikkatini çekmektedir. Bu yatırımcılar, mülk sahibi ailelerle adayı satın alıp yatırım yapmak için görüşmelerine rağmen sonuca ulaşılamamıştır. 20 sene önce turizm alanı iken 1.Derece Doğal SİT Alanı ilan edilmesinden dolayı sonuçlanamayan bu görüşmeler, Turizm Bakanlığı'nın yeni başlattığı çalışmayla 2.Derece Doğal SİT Alanı'na (Turizm Tesis Alanı) çevrilmek üzeredir.

"Yıllardır bu adamıza bir tasarım getirilmemesi ve kriterler getirilmediği için, yapılaşma yapıldığında çirkin yapılaşmadan korkulmuş, doğal kalması yeğlenmiştir ve SİT getirilmiştir. Halbuki bu çağ ve yeni yapılaşma tekniği ile adada turizm harikaları meydana getirmek mümkündür."
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :