Shenzhen'de Seferberlik Var!

Filiz YAVUZ / 09 Aralık 2009
Asya'nın tek uluslararası mimarlık bienali olan "Shenzhen & Hong Kong bi-city Biennale of Urbanism/Architecture (SZHKB)" başladı. 23 Ocak'a kadar sürecek olan bienalin katılımcıları arasında Pekin'den stüdyo MAD, Los Angales'tan Ball Nogues stüdyo ve Japon mimar Sou Fujimoto da bulunuyor. Aynı zamanda Archiprix 2009 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Yarışması Jüri Üyesi de olan Sou Fujimoto geçtiğimiz hafta İstanbul'da ve Ankara'da birer konferans vermişti.


Fujimoto'dan "Yürüyen Sandalyeler"

2005 yılında Yung Ho Chang ve 2007 yılında ise Ma Qingyun küratörlüğünde gerçekleştirilmiş olan SZHKB'nin üçüncüsü mimarlık alanının dışında bir küratör olan Ou Ning tarafından yönetiliyor. Ou Ning ve dört uluslararası küratörden oluşan ekibi, bienalin temasını "Kentte Seferberlik" olarak belirlemiş. Ekibin amacı "kent sakinlerinin, kent ile ilişki kurmalarını sağlanmak" olarak belirtiliyor.


MAD'den "Meydandaki Ayak İzleri"

Bütün dünyadan 64 sanatçının ve mimarın katıldığı kente odaklanan bu geniş kapsamlı bienal, sergilediği interaktif işler ile göz doldururken aynı zamanda da kentlileri yaratıcılıklarına güvenmeleri konusunda teşvik ediyor. "Halkın Katılımı" başlığı altında yaratıcılıklarına güvenenlerin işleri profesyonel mimarların, kent plancılarının ve sanatçıların aynı sergi mekanlarında sergileniyor.

Haber, dezeen.com'dan ve SZHKB'nin resmi web sitesinden derlenmiştir.

Fotoğraflar için ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :