Mimaride Koruma Seminerleri 2: Kerpiç, Geçmişten Geleceğe Sağlıklı Yapılar

mimarizm.com / 18 Aralık 2020
SMGM E-Seminerleri'nin ikinci oturumu, "Kerpiç, Geçmişten Geleceğe Sağlıklı Yapılar" başlığıyla 18 Aralık Cuma günü (bugün) 14:00'da gerçekleşecek.

Etkinlik Metni

Mimarlık meslek pratiklerine dair tartışmalarımızı sürdürebilmek ve mesleki gelişimde sürekliliğin sağlanabilmesi adına TMMOB Mimarlar Odası Sürekli Mesleki Gelişim  Merkezi olarak  TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. Büyükkent Bölge Temsilciliği ve Tarihsel Çevre ve Yapı Korumacıları Derneği iş birliği ile kurguladığımız e-seminer programları dört oturumdan oluşan “Mimaride Koruma Seminerleri 2: Geleneksel Yapım Teknikleri, Çağdaş Mimaride Geleneksel Teknik ve Malzemenin Kullanımı” konusu ile devam ediyor.

Seminerin “Kerpiç, Geçmişten Geleceğe Sağlıklı Yapılar” başlıklı ikinci oturumu, Prof. Dr. Bilge Işık, Doç. Dr. Gülhan Benli, Mimar Özgül Öztürk, Mimar Serkan Duman katılımı ve Restorasyon Uzmanı Y. Mimar Deniz Alkan moderatörlüğü ile 18 Aralık 2020 Cuma, 14.00 - 16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Söyleşi İçeriği

Mimaride Koruma Seminerleri 2: Geleneksel Yapım Teknikleri, Çağdaş Mimaride Geleneksel Teknik ve Malzemenin Kullanımı

Ülkemizde mimari arkeolojik ve çevresel kültür varlıklarını korumak, yaşatmak,  gelecekle bağlantısını kurmak bu yapısal oluşuma katkısı olan bilincin bilimsel ortamda yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla dört oturumluk seminer programı düzenlenmiştir.

Kültür varlıkları ve korunması ile onarım ve yenileme alanlarına ve çağdaş mimaride geleneksel malzemenin ve tekniğin kullanımına ilişkin düzenlenen program, mesleki bilgi ve becerinin sürdürülebilirliğini sağlamayı hedeflemektedir.

Seminer programı; Geleneksel Ahşap Yapılar, Kagir Yapılar, Kerpiç Yapılar, Karma Yapılar ile geleneksel malzemelerin ve tekniklerin çağdaş mimaride kullanım alanlarını da kapsayan mimarlık mirası konusuna bir üst bakışla,  geleneksel yapım tekniklerine uzanan bilgi alanında sürekli genişleyen birikimi ve uygulama modellerini aktarmayı içermektedir.

Etkinlik Programı:
2. Oturum

Katılımcı:      

Prof. Dr. Bilge Işık /İTÜ Mimarlık Fakültesi
“Geleneksel Kerpiç Yapılar”

Doç Dr. Gülhan Benli/ İstanbul Medipol Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
“Bir Kepiç Uygulama Örneği; Kıbrıs, Büyük Konuk Köyü” 

Mimar Özgül Öztürk
“Çağdaş Mimaride Toprak Yapı MalzemesiKullanımı Örnekleri” 

Mimar Serkan Duman
‘’Kahramanmaraş’ta Kerpiç Yapı Uygulaması’’

Zoom kayıt bağlantısı:
https://zoom.us/meeting/register/tJYvd--vqTovG9f0Fa8Gc2Dx_TrZYuEh1eTB

YouTube canlı yayın bağlantısı:
https://youtu.be/7VOKNbK4sU4

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :