SMGM E-Semineri: Mimari Yangın Tasarımı

mimarizm.com / 24 Ağustos 2020
TMMOB Mimarlar Odası SMGM'nin üç oturum olarak planladığı, "Mimari Yangın Tasarımı" konulu seminerin ilki 31 Ağustos Perşembe günü gerçekleşecek.

TMMOB Mimarlar Odası Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi'nin (SMGM) kurguladığı e-seminer programları üç oturumluk “Mimari Yangın Tasarımı” konusu ile devam ediyor.

Seminerin ilk oturumu, Makina Mühendisi Dr. Gökhan Balık katılımı 31 Ağustos 2020 Perşembe, 15.00 - 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

Söyleşi içeriği

Mimari Yangın Tasarımı
Binalarda yangın güvenliğini ilgilendiren mimari ve inşai önlemler; kaçış yollarının uygun şekilde düzenlemesi, gerekli yangın kompartmanlarının oluşturulması ve gerek bina içinde gerekse cephelerde ve çatıda yapı malzemelerinin uygun seçilmesi gibi ana başlıklar altında ele alınabilir.

Yukarıda sözü edilen ve mimari yangın tasarımına etki eden hususlarla ilgili olarak, Türkiye’deki hangi binalarda hangi önlemlerin alınmasının zorunlu olduğu Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik (BYKHY)ile belirlenir. Binanın yapı ruhsatı aldığı tarihte geçerli mevzuat dikkate alınarak, alınması gereken önlemler esasen binanın kullanım amacına ve yüksekliğine göre tarif edilir ve özellikle yüksek binalarda itfaiyenin dışarıdan müdahale imkanları sınırlı olduğu için önlemler artırılır.

Yangın güvenlik önlemleri uygulanabilir olduğu ölçüde fayda sağlar ve uygulanabilir olmadığı durumlarda faydalı olmamanın ötesinde tehlikeye yol açtığı durumlar bile söz konusu olabilir. Yönetmeliğin (BYKHY) mimari yangın tasarımını ve özellikle de kaçış yolları düzenlemesini ilgilendiren hükümleri arasında, açıkça tarif edilmemiş olan veya yoruma açık olanlariçinuluslararası geçerliliği en çok kabul edilen NFPA kodlarına başvurulması en uygun yaklaşımdır.

Bu sunumda, BYKHY hükümlerine göre alınması gereken mimari ve inşai yangın güvenlik önlemleri hakkında bilgi verilecek ve yoruma açık olan yönetmelik hükümleri için NFPA 101 yangın kodundaki benzer uygulamalar gösterilecektir. Ayrıca yönetmelikte tarif edilen bazı önlemlerin NFPA 101’de nasıl daha kolay uygulanabilir şekilde tarif edildiği hakkında bilgi verilerek bu önlemlerin esas amaçlarının anlaşılması sağlanacaktır.

Söyleşiye kayıt linki: https://zoom.us/meeting/register/tJUkdO-trzsqGtA5OJ-jr05eJOFDxgHoGGKh

YouTube canlı yayın bağlantısı: https://youtu.be/rnn-4eV0wlo

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :