İtalyan Mimarların Öyküsü 3: Bruno Zevi Olmak

mimarizm.com / 05 Ekim 2018
Yeditepe Üniversitesi'nden Moira Valeri’nin küratörlüğünde, 4. İstanbul Tasarım Bienali'ne paralel olarak düzenlenen İtalyan Mimarların Öyküsü 3 konferans serisi, MAXXI Mimarlık Kıdemli Küratörü Pippo Ciorra'nın "Bruno Zevi Olmak" başlıklı sunumu ile devam ediyor.

Bruno Zevi üzerine düzenlenmiş olan "Zevi'nin Mimarları. İtalyan mimarlığının tarihi ve karşıt tarihi 1944-2000" isimli sergi, MAXXI’nin küratöryel programı içerisinde önemli bir adımı temsil eder. Bir tarihçinin “hayatı ve eserleri” konusu gibi alışılmış görsel yöntemlerle ifade edilemeyecek bir tema içeren sergi, MAXXI Müzesi'nde bir ilki oluşturmaktadır.

Serginin hedefi, Zevi’nin hayatını ve projelerinin İtalyan mimarlığı üzerindeki etkisini göstermektense, mimarın kitaplarından, dergilerinden, yaptığı konuşmalardan, politik eylemlerinden ve kültürel tercihlerinden oluşan etkileşimleri yansıtmaktır.

MAXXI Mimarlık Kıdemli Küratörü Pippo Ciorra, sergi vasıtasıyla Zevi’nin eleştirel ve tarihyazımsal etkinliklerini özellikle vurgulamak istediklerini belirtiyor.

Sergi dahilinde incelenen diğer başlıklar ise; çağdaş döneme yaklaşımda şimdi ve geçmişi bir araya getiren “uygulamalı” tarihyazımı; hem Zevi'nin geleneksel araçları (kitaplar, konferans özetleri) hem de kendisinin mimariye “adapte ettiği” araçlar (radyo, televizyon, toplantılar) ile mimarın iletişimde “devrimsel” yaklaşımı, modern Avrupa entelektüelinin tipik özelliği olarak, demokrasi ve iyi mimarinin aynı paralelde ilerleyen ve birbirinden ayrılmayacak olma durumunu desteklemek amacıyla politika ile direkt ilişkide olma ihtiyacı.

Bruno Zevi Olmak başlıklı konferans, 9 Ekim Salı günü 19.00 - 20.30 saatleri arasında İtalyan Kültür Merkezi'nde izlenebilir.

İtalyancadan Türkçeye simultane çevirinin olduğu, katılıma açık ve ücretsiz etkinliğe Merkez’in internet sitesinden rezervasyon yapılması tavsiye edilir. 

*

Pippo Ciorra hakkında:

Mimar, eleştirmen, eğitimci, 1996-2012 yılları arasında “Casabella” dergisinin yayın kurulunda yer almıştır, pek çok gazete ve dergide yayınlanan makalelerin yazarıdır. Yazılarından en bilineni Senza architettura, le ragioni per una crisi, (Laterza, 2011)’dir. Ludovico Quaroni, Peter Eisenman ile, kent ve çağdaş İtalyan mimarlığı üzerine monografik çalışmaların yazarıdır. Ascoli Piceno SAAD’da (Tasarım ve Mimarlık Okulu) uluslararası Villard d'Honnecourt doktora programı yöneticisi olup tasarım okulunda ders vermektedir. Başta İtalya olmak üzere birçok ülkede sergi küratörlüğü ve kuruculuğu yapmıştır. 2009 yılından beri MAXXI Müzesinin kıdemli küratörünü yapmakta olup birçok sergi düzenlemiştir. Sergilerinden bazıları; Re-cycle, Energy, Food, Piccole Utopie, The Japanese House, Bruno Zevi. Storia e controstoria dell’architettura italiana. MoMA YAP’ın (Young Architects Program) İtalya ayağının küratörlüğü ile her yıl gerçekleşen Demanio Marittimo Km 278 projesinin eş küratörlüğünü yapmaktadır. 2018 yılından beri Housing the Human programının (F. Majer, J. Boelen ve J. Michau ile birlikte) sanat yönetimini yapmaktadır.
 

İtalyan Mimarların Öyküsü 3 konferans programı:


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :