Sıradan Yapılara Müdahale Etmek

mimarizm.com / 01 Ekim 2018
İtalyan Mimarların Öyküsü 3 konferans serisi, Maria Giuseppina Grasso Cannizzo'nun Sıradan Yapılara Müdahale Etmek başlıklı sunumu ile başlıyor.

fotoğraf: Sissi Cesira Roselli

Mimar Maria Giuseppina Grasso Cannizzo'nun 3 Ekim Çarşamba günü saat 19.00'da İtalyan Kültür Merkezi'nde (İKM) yapacağı "Sıradan Yapılara Müdahale Etmek" başlıklı sunum ücretsiz olup, İKM’nin internet sitesinden rezervasyon tavsiye edilir.

Etkinliğin tanıtım metni şöyle;

Yaşayan bir kent insanların hareketleriyle şekillenir. Bu şekillenme dünyanın aralıksız hareketinin, sosyal değişimin, ortak yaşam kurallarının ve görevlerinin yönettiği ortak yaşamın aynadaki yansıması gibidir. Aynı süreçte, inşa edilmiş bir yapı geçen zaman içerisinde terk edilmenin ve terk edilme sonrası fonksiyonlarının ritmik olarak kaydını tutar: yapının mevcut fonksiyonu ile kullanım açısından yetersiz olduğu sonucuna varıldığında, yaklaşmakta olan sonu önlemek için, yapı olası yaşamlara her zaman açık olmuştur. Bu yaklaşım daha önce bir anaokulu olan sonradan konuta çevrilen projede açıkça belirtilmiştir. Projenin amacı, mevcut yapıyı yaşanabilir kılmak, orijinal geometrisini ve mekan algısını korumak, mevcut özelliklerini keşfetmek ve kesintiye uğramış mekânsal bağlantılarını yeniden hayata geçirmektir.

Emülsiyon, yani mevcut olanı yakalama veya ötesine geçme arzusu, şehir ile sayfiye arasındaki bölgede konumlanan bir evin yeniden yapılandırılması için en uygun yöntem gibi görünmektedir. Bu yöntem, maketin asimilasyonu, orijinal yapının yorumlanması ve yeniden detaylandırılmasını içermektedir. Yeniden yapılandırmanın amacı, mevut eksikleri kapatmak veya kusurları örtmek olmayıp, mevcudun üzerine katmanlaşarak baskınlık yaratmadan değişimi sağlamaktır.

*

Maria Giuseppina Grasso Cannizzo hakkında:

Roma Sapienza Üniversitesi'nden mezun olan Maria Giuseppina Grasso Cannizzo, 1974-1980 yılları arasında kendisini Prof. Dr. Franco Minissi ile beraber anıtların restorasyonu konusunda hocalığa adamıştır. Daha sonra Palermo, Siracusa ve Trento Üniversitelerinde Mimarlık Fakültelerinde ders vermiştir.

Katıldığı etkinlikler ve aldığı ödüller:
2018 - XVI. Venedik Mimarlık Bienali, 'Freespace' sergisine katılım
2016 - XV. Venedik Mimarlık Bienali 'Reporting from the front' sergisindeki 'Lost Honor' enstalasyonu ile özel mansiyon 
2012 - RIBA Ödülleri / Avrupa Birliği Ödülü
2012 - Milano Triennale jürisi tarafından verilen Altın Madalya kariyer ödülü
2005 - RIBA Ödülleri / Avrupa Birliği Ödülü

Yayınları:
M. Giuseppina Grasso Cannizzo, Loose Ends, Sara Marini’nin küratörlüğünde, Aut / Lars Müller Publishers 2014.
M. Giuseppina Grasso Cannizzo, Vuoto attivo, Casa Editrice Libria 2011.
Sara Marini, Sull’autore. Le foreste di cristallo di Maria Giuseppina Grasso Cannizzo, Quodlibet 2017.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :