Bruno Zevi Vakfı Ödülü, Tarihsel-Eleştirel Bir Mimarlık Metninin Olacak

mimarizm.com / 17 Mart 2008

Bruno Zevi Vakfı (Fondazione Bruno Zevi) tarafından iki yıldan bu yana verilen Bruno Zevi Ödülü için bu yıl da geri sayım başladı. Bruno Zevi'nin öğretilerini ve Zevi'nin eleştirel ve tarihsel girişimlerinin metodlarını geliştirmek ve yaymak amacıyla düzenlenen uluslararası yarışma, bir mimarlık yapıtının, mimarlık sorunsalının veya günümüzden ya da geçmişten bir mimarlık figürünün özgün bir analizini onurlandıracak.


 

Yarışma, beş ana kategoride değerlendirmeyi kapsayacak. Bu kategoriler ise;
- mimarlıkta mekanın yeri/anlamı
- modern dilin tarihsel kaynakları
- mimarlık pratiğinin metodolojisi olarak tarih
- mimarlığın modern dili
- peyzaj ve mimarlığın sıfır noktasında ‘dil'


Vakfın, yukarıda sıralanan alanlarda tecrübesi olan, doktora derecesi almış araştırmacılara açık bu yılki ödülüne hak kazanmak için, bazı yarışma kurallarına uyumluluk göstermek gerekiyor. İtalya'da yayımlanmış metinlerin geçerli kabul edilmeyeceği yarışmaya gönderilecek katılımların, İtalyanca, İngilizce veya Fransızca kaleme alınmış olmaları gerekiyor. Ödül, Bruno Zevi Vakfı'nın yayını olan Quaderni'de yayınlanma hakkı ve vakfın Roma'daki yerinde araştırma amacıyla 30 günlük konaklama hakkı olacak.

Her yıl verilen ödülün jürisi de, yıl dönümlerinde yenileniyor. Bu seneki jüri üyeleri, Peter Blundell Jones, Roberto Dulio, Aldo Loris Rossi, Robert McCarter ve Luciana Miotto.

Son başvuru tarihi 30 Nisan olan ödüller için, kişisel bilgiler, katılım alanının detayları ve metnin başlığını içeren bir başvuru yapılması gerekiyor. Dip notlar dahil en fazla 120 bin karakteri kapsayacak metine dahil edilecek ilüstrasyonların, iki kopya halinde basılması ve CD'ye yüklenerek gönderilmesi gerekiyor. İstenilenler arasında aynı zamanda bin 500 karakterlik bir bağlam metni de var.

Ödüle layık görülmeyen metinler geri gönderilmeyecek ve eldeki kopyalar, Bruno Zevi Vakfı Kitaplığı'nın özel bir bölümünde, ancak o bölümün kullanıcılarının ulaşabileceği şekilde kataloglanarak saklancak.

Sonuçlar, henüz kesinleşmemiş bir tarihte
www.fondazionebrunozevi.it sitesinde görülebilir.

Detaylı bilgi için
tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :