Mimarlık, Ülke, Kültürel Alışverişler Arasında Sinan’ın Peyzajı

mimarizm.com / 09 Şubat 2018
Luca Orlandi’nin “Sinan mimarisinin peyzajı. Trakya örneği” adlı yeni kitabının tanıtımı, 13 Şubat Salı günü Casa d'Italia Tiyatro Salonu'nda yapılacak.

Luca Orlandi’nin Casa d'Italia'da tanıtımı yapılacak olan “Il paesaggio delle architetture di Sinan. L’esempio della Tracia” (Sinan mimarisinin peyzajı. Trakya örneği) adlı kitabı, Osmanlı İmparatorluğu'nun sahip olduğu geniş topraklara yayılmış mimari ve mühendislik işlerinde muazzam bir mirasa imza atan Sinan'ın değerini yeniden düşünme fırsatı sunuyor.

Avrupa'ya olan yakınlık nedeniyle farklı kültürler, gelenekler ve dinlerle karakterize olan Balkan yarımadasında, önemli kültürel ve ticari alışverişlerde bulunan bu izler bugün eski kervan yollarında veya nüfusun yoğun olduğu bölgelerde, Osmanlı medeniyetinin nasıl genişlediğini, fethedilen yerlere uyum sağlayabildiğini gösteriyor. Bu anlamda, Orlandi tarafından analiz edilen durum, büyük ölçüde XVI. yüzyılda Trakya'da gerçekleşen Osmanlılaştırmanın 'modus operandi' modeli olarak sunulmakta. Büyük Osmanlı mimarının şahaserlerinin ortaya çıkardığı peyzaj, Kanuni Sultan Süleyman gibi aydın padişahların iradesi ve farklı halkları, toprakları yönetme yeteneği ile bağlantılı olarak Osmanlı sanatsal/yaratıcı ilhamının bir işareti haline gelir ve bu bölgede güçlü bir etki bırakır.

Kitap tanıtımına eşlik eden konferansın konuşmacıları ve sunum başlıkları şöyle:

Yrd. Doç. Dr. Luca Orlandi
“Osmanlı manzaralarını ve Sinan'ın eserlerini bugün yeniden düşünme”

Prof. Dr. Aygül Ağır
"Akdeniz kültüründe buluşmalar ve çatışmalar: Sinan ve Palladio'nun yapıtlarında mimari geçişler”

Prof. Dr. Reha Günay
“Sinan’ın önemi”

Katılıma açık olan etkinlikte simultane tercüme yapılacaktır.

Ayrıntılı bilgi ve katılım için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :