3. Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Sempozyumu

mimarizm.com / 18 Mart 2015
3. Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Sempozyumu


İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı, Koruma, Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEB) Ahşap Eğitim Atölyesi, "Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Sempozyumu"nun üçüncüsünü 24-25 Mart 2015 tarihlerinde Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirecek.           
       
Sempozyumda, dünyada ahşap sektörü ve koruma çabaları, projelendirme, restorasyon, konservasyon ve onarım uygulamaları ve sorunları, yerel yönetimlerin koruma çalışmaları, ahşap yapılar ve strüktürel davranışları gibi çeşitli başlıklar altında dünyadan ve ülkemizden örnekler üzerinde bilgi ve deneyimlerin paylaşılması amaçlanıyor.

Koruma konusunda yetkili tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile özel sektörde çalışan tüm uzmanlara, akademisyenlere, üniversite ve meslek yüksek okulu öğrencilerine, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ve ahşap yapı kullanıcılarına açık olarak düzenlenen sempozyumun ardından, yapılan sunumlara ait bildiri metinleri bir kitapta toplanarak yayın haline getirilerek, ülke genelinde ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara gönderilecek. 
 
Sempozyumla eş zamanlı olarak, Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi fuayesinde, KUDEB Ahşap Eğitim Atölyesi "Geleneksel Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Eğitim Programı" 2014 kursiyerlerinin atölye ortamında yürüttükleri onarımlar, yeniden üretimler ve koruma çalışmalarından oluşan bir sergi düzenlenecek.

İlki 2008 yılında gerçekleştirilen eğitimlerin yedinci dönemini oluşturan Geleneksel Ahşap Yapılarda Koruma ve Onarım Eğitim Programı; koruma kuramı, belgeleme, yapı malzemesi olarak ahşap, geleneksel el aletleri ve makinelerin kullanımı, geleneksel ahşap yapı mimarisi, ahşap süsleme, ahşapta bozulmalar, ahşap koruma yöntemleri, geleneksel yapı elemanlarının üretimi, ahşap süsleme ve üst yüzey işlemleri konularında 4 ay süreli teori ve uygulama derslerini içeriyor.
 
Sempozyum boyunca kültür merkezi fuayesinde izlenebilecek olan sergi, 24 Mart 2015 Salı günü saat 17:30'da yapılacak kokteyl ile ziyarete açılacak.


Sempozyum programı için
tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :