“Very Contemporary!–Çok Çağdaş!” Sergisi Maçka Modern'de

mimarizm.com / 16 Mart 2011
“Very Contemporary! –Çok Çağdaş!” SergisiArdan Özmenoğlu
, 7 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında "Very Contemporary! –Çok Çağdaş!" isimli kişisel sergisiyle Maçka Modern'de sanat severler ile buluşuyor. Sanatçı, kendisiyle özdeşleşen neon ve kavramsal eserlerine eklenen yeni çalışmalar ile hayranlarının karşısına çıkıyor. Özmenoğlu'nun Berlin'deki stüdyosunda özel kağıt üzerine karışık teknikle ürettiği üç boyut izlenimli, çok-katmanlı eserleri ‘Osmanlı Anatomisi Serisi' adını taşıyor.

New York, Viyana ve Belçika'daki çeşitli atölyelerde çalışmalar gerçekleştiren ve San Francisco Sanat Enstitütüsü'nde konferans veren sanatçı, bugüne dek yurt içi ve yurt dışında pek çok kişisel ve karma sergide yer aldı.

Son olarak 9 Mayıs – 25 Temmuz 2010 tarihleri arasında Almanya, Hagen Osthaus Müzesi'nde ve 8 Ekim 2010 – 22 Kasım 2010 tarihleri arasında Pecs'teki Janus Pannonius Müzesi'nde düzenlenen "Çağdaş Türk Eserleri" sergilerine katılan sanatçının bir çalışması da sergi kataloğunun kapağında kullanıldı.

"Alışılmış kalıpların dışında, özgün fikir ve tekniği ile göz dolduran ender çağdaş sanatçılardan biri" olarak nitelenen Ardan Özmenoğlu'nun, Maçka Modern'de görücüye çıkacak olan "Very Contemporary! –Çok Çağdaş!" başlıklı sergisi, Katerina Valdivia Bruch'un küratörlüğünde hayata geçirildi.

Küratör Bruch, sergiye ilişkin olarak kaleme aldığı metinde, Ardan Özmenoğlu'nun işlerini, çağdaş Türk sanatı ile bağlantı kurarak sunduklarını ifade ediyor: "Padişah resimlerinin röntgen cihazından geçmiş görüntülerini ipek kumaş üzerine basarak yeniden üreten sanatçı, genellikle teşhis koymada kullanılan bu tıbbi yöntem ile padişahları "tarayarak", bedenlerinin ardında ne olduğunu görmemizi sağlıyor. İnsanların aynı görünmesini sağlayan röntgen sayesinde hepimiz anonimleşiyoruz..."


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :