Kiliseden 'Kaos Tapınağı'na Renkli Dönüşüm

mimarizm.com / 22 Aralık 2015
İspanya'da yüzyıllık terk edilmiş bir kilise kaykay parkına dönüştürüldü. Kilisenin duvarları ise sanatçı Okuda San Miguel'in müralleri ile renklendi.

1912 yılında mimar Manuel del Busto tarafından, İspanya'nın kuzeybatısındaki Asturias Prensliği'nde inşa edilen Santa Barbara in Llanera kilisesi, yıllardır terk edilmiş ve harap bir halde duruyordu. 

‘Church Brigade’ adlı topluluğun liderliğinde bir araya gelen bir grup girişimci, internet üzerinden oluşturdukları bağış kampanyası ve Red Bull'un da desteğiyle atıl durumdaki kiliseyi yeniden hayata döndürdü. Kilisenin yeni adı 'Kaos Temple' (Kaos Tapınağı), yeni fonksiyonu ise kaykay parkı!   

foto: Lucho Vidales

Kaykay pistinin bu kadar etkileyici bir kamusal alana dönüşmesinde ise sanatçı Okuda San Miguel'in payı göz ardı edilemez. Kaos Temple'ın dört bir yanı Miguel'in rengarenk müralleri (duvar resimleri) ile çevrelenmiş. Bir hafta süren çalışmanın sonucunda, kilisenin neredeyse tüm iç yüzeyi gökkuşağının renkleriyle kaplanmış durumda. Miguel'in imzası niteliğindeki bu renkli geometrik şekilleri sanatçının diğer işlerinde de görmek mümkün. 

foto: Elchino Pomares

foto: Lucho Vidales

foto: Lucho Vidales

foto: Elchino Pomares

foto: Lucho Vidales

Geniş camlarla aydınlanan bu renkli mekân, kaykay ya da paten yapanlar için gerçekten rüya gibi bir ortam sunuyor.

Kiliseyi ziyaret etmek için tıklayınız.

 

Bu haber, This is Colossal ve Inhabitat'tan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :