'Ayasofya', 'Kubbe' ve 'Kaftan'a Uluslararası Ödül

mimarizm.com / 12 Aralık 2013

Dice Kayek'in ‘Istanbul Contrast' koleksiyonundan seçilen 'Ayasofya', 'Kubbe' ve 'Kaftan' adlı tasarımlar, Victoria & Albert Müzesi tarafından verilen Jameel Prize'a değer görüldü.Ünlü mimar Zaha Hadid'in öncülüğünde, Victoria & Albert Müzesi Direktörü Martin Roth'un jüri başkanlığında düzenlenen ödüle aday gösterilen 270 sanatçı ve tasarımcı arasından 10 tasarımcı finale kalmayı başarmıştı. Ece ve Ayşe Ege ile birlikte finale kalan tasarımcılar; Faig Ahmed, Nada Debs, Mounir Fatmi, Rahul Jain, Wagas Khan, Laurent Mareschal, Nasser Al Salem, Florie Sainot ve Pascal Zoghbi oldu.

İslam sanatlarını güncel bir bağlamda ve yeni bir söylemle yorumlama alanında katkıları, toplumsal geçerlilikleri ve gelecek kuşaklara etkileri doğrultusunda seçilen finalistlerin eserlerinden oluşan sergi, 11 Aralık 2013 – 21 Nisan 2014 tarihleri arasında Victoria & Albert Müzesi'nde ziyarete açık olacak. Sergi, daha sonra dünyanın farklı müzelerinde gösterilecek.

ISTANBUL'74'ün kreatif direktörlüğünü ve tasarımını üstlendiği Dice Kayek 'Istanbul Contrast' Kitabı; sanat, tasarım ve zanaatı bir araya getirerek, Elif Şafak'ın anlatımıyla Dice Kayek'in İstanbul'unu görsel bir masala dönüştürüyor. Modanın geçici doğasının ötesine uzanan koleksiyon, İstanbul'un geçmiş ve geleceğini heykelsi elbiselere dönüştürüyor. İstanbul'un dini ve kültürel çeşitliliğinden ilham alan 'Istanbul Contrast' koleksiyonu, İstanbul'un özünde yer alan estetik, kültürel ve sosyal çelişkileri, Osmanlı mimarı ve zanaat geleneğini çağdaş formlarla yorumluyor. Doğu ile Batı'yı uyumla harmanlayan Dice Kayek tasarımlarının ilhamını ortaya koyan kitap, tasarımcıların hayal dünyasını somutlaştıran bir etkiye sahip.


Istanbul Contrast hakkında

Ece ve Ayşe Ege tarafından 1992 yılında Paris'te kurulan Dice Kayek, 'Istanbul Contrast' koleksiyonu ile modanın geçici doğasının ötesine uzanan çığır açıcı bir proje sunuyor. İstanbul'un engin mimari ve kültürel mirasının özünü yansıtan koleksiyon, şehrin geçmiş ve geleceğini heykelsi elbiselere dönüştürüyor.- 2009 yılında Paris Fashion Week kapsamında The Ritz Bar'da gösterildiğinden bugüne, üç farklı şehirde sergilendi. Her sergide, koleksiyon seçkisi ve sergi tasarımı o bağlama özel olarak yeniden uyarlandı.

- İlk serginin etkileyici başarısını takiben, koleksiyon Fransa'da Türkiye Mevsimi kapsamında 30 Mart 2010 tarihinde tekrar Paris'te, Fransa'nın en önemli tasarım müzesi olan Le Musée des Arts Décoratifs'te sergilendi. Culturesfrance ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından desteklenen bu geçici sergi, bir sene süren zengin bir programın kapanış etkinliklerinden biri oldu.

- Istanbul Contrast daha sonra İstanbul Modern Sanat Müzesi'ne seyahat etti. Dice Kayek'in Ağustos 2010'da yaptığı bu serginin senografisi sanatçı Arik Levy tarafından tasarlandı.

- Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ve kültürel ilişkilerin 400. yılı kutlamaları kapsamında, Amsterdam Müzesi 'Istanbul Contrast' sergisini davet etti. 18 Nisan - 17 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleşen sergide, Dice Kayek tasarımları Amsterdam Müzesi'nin nefes kesici Hollanda ekolü başyapıtları ile yan yana sergilendi.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :