"Suyun Yarenleri" Sergisi, 34. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2011'e Eşlik Ediyor

mimarizm.com / 25 Nisan 2011
"Suyun Yarenleri" Sergisi, 34. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2011'e Eşlik Ediyor

"Suyun Yarenleri" sergisi, 27 Nisan - 01 Mayıs 2011 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek olan 34. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2011 paralelinde, Adell Armatür A.Ş. ve Yapı-Endüstri Merkezi işbirliğiyle düzenleniyor.

Sergi, Yapı Fuarı-Turkeybuild'in genişleyen fuar alanında, "EKODünya Fuarı" için özel olarak ayrılan Salon 11 A'da ziyaretçiyle buluşacak.

Armatür ve vana sektöründe Türkiye'nin lider üreticilerinden biri olan Adell Armatür A.Ş. bir yandan tüketiciyi sağlıklı suyla buluştururken diğer yandan da köklü bir geçmişe sahip olan su kültürümüze ilişkin seçkin eserlerin koleksiyonunu yapıyor.

Adell Armatür A.Ş. koleksiyonunda bulunan eserler arasında; tarihi musluklar, ibrikler, işlemeli bezler, gündelik yaşamda suyun kullanılmasına aracılık eden her türlü obje, hamam eşyaları, havlular, su ve hamam kültürüne ilişkin kartpostal, gravür, minyatür ve efemera olarak adlandırılan her türlü belgeye rastlanıyor.

Adell Armatür A.Ş.'nin "Âb-ı Hayat" koleksiyonundan eserlerin yer alacağı "Suyun Yarenleri" sergisinde, su kültürümüzü yansıtan ibrikler, güğümler, testiler, bardaklar, maşrapalar, şifa tasları, işlemeli bezler ve su kültürüne ilişkin kartpostallar fuar izleyicisiyle buluşacak.

"Su temini ve kullanımı eskiden toplumun gündelik yaşamında önemli bir yer tutardı. Çeşme başlarında testilerle su alıp eve getirilmesi başlı başına bir olaydı. Burada sadece su doldurulmaz en son havadisler alınır, dedikodular yapılır, kızlar görücüye çıkardı.

Çeşmeden testi veya güğümlerle alınan su, evlerde ibriklerle, maşrapalarla kullanılırdı. Her evde maddi duruma göre bir leğen ve ibrik bulunurdu.

Bu serginin amacı, toplumda değerini her geçen gün anladığımız su konusunda farkındalık oluşturmak, köklü su medeniyetimize ilişkin eserleri geniş kitlelerle buluşturmaktır." (Sergi metninden)

Yapı malzemeleri konusunda son yenilikleri tüketiciyle buluşturan 34. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2011'de "Âb-ı Hayat" koleksiyonundan seçme eserlerini sergileyecek olan Adell Armatür A.Ş., toplumda su kültürüne ilişkin kalıcı bir hafıza oluşturmak amacıyla, yakın dönemde İstanbul'un tarihi bir mekanında su ve hamam müzesi açmayı hedefliyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :