Please, Have A Seat! | Buyrun Oturun! 

mimarizm.com / 15 Ağustos 2018
Mozaik, sanat eseri niteliğindeki 100 sandalyeyi, 4. İstanbul Tasarım Bienali ile eşzamanlı olarak sanatseverler ile buluşturuyor.

Mozaik, tasarım tarihine ışık tutan yeni bir sergiye imza atıyor. MoMA'nın kalıcı koleksiyonunda ve birçok müzede sergilenen sanat eseri niteliğindeki 100 sandalye, 4. İstanbul Tasarım Bienali ile eşzamanlı düzenlenen "Please, have a seat! | Buyrun oturun!" adlı sergide gösterime sunulacak.

İşlevsellik ve biçim için tasarlanmış bu sanat eserleri, 1900'lü yıllardan günümüze kadar yaşamı ve kültürü nasıl etkilediği açısından bir pencere görevi görüyor. Bu sıra dışı sandalyelerin kronolojik seçkisi, tasarım estetiğini ve oluşumunu vurgulamayı amaçlıyor.

Charles ve Ray Eames'in yönetmen Billy Wider'ın dinlenebilmesi için ürettiği Eames Lounge Chair, Marcel Breuer'ın bisiklet gidonundan etkilenerek tasarladığı, adını ünlü ressam Kandinsky'den alan Wassily Chair, sade görünümüne rağmen yüzü aşkın aşamadan geçerek üretilen Hans J. Wegner imzalı Wishbone Chair, Le Corbusier'nin "rahatlık makinesi" olarak anılan LC4 Chaise Longue’u, Ludwig Mies van der Rohe tarafından İspanya kral ve kraliçesi için özel olarak tasarlanan Barcelona Chair ve daha birçok tanınmış tasarımcının imzasını taşıyan sandalyenin yer aldığı sergiye tüm sanatseverler ve geleceğin tasarımcıları davetli.

"Please, have a seat! | Buyrun oturun!" sergisi, 25 Eylül - 9 Ekim 2018 tarihleri arasında Mozaik ve yan komşusu Ortaköy Surp Krikor Lusaroviç Ermeni Katolik Kilisesi'nde görülebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :