"İstanbul Eindhoven-SALTVanAbbe: 89’dan Sonra"

mimarizm.com / 23 Ocak 2012
"İstanbul Eindhoven-SALTVanAbbe: 89’dan Sonra"

SALT ve Van Abbemuseum işbirliğinde gerçekleştirilen İstanbul Eindhoven-SALTVanAbbe projesinin ilk sergisi "İstanbul Eindhoven-SALTVanAbbe: 89'dan Sonra", 27 Ocak - 06 Nisan 2012 tarihlerinde SALT Beyoğlu ve SALT Galata'da ziyarete açık olacak. Sergi, Van Abbemuseum koleksiyonundan, 1989 sonrası üretilmiş işleri içeriyor.


  Allen Ruppersberg, The Singing Posters Part I, II & III (Poetry Sound Collage Sculpture Book) - Allen Ginsberg's 'Howl' by Allen Ruppersberg, 2003-2005. Van Abbemuseum Koleksiyonu, Eindhoven, Hollanda Peter Cox, Eindhoven, Hollanda.
  

SALT, Van Abbemuseum ekibiyle birlikte, uluslararası platformda iyi bilinen ancak İstanbul'da yeterince tanınmayan ya da işleri hiç gösterilmemiş 15 sanatçının 40'tan fazla işini seçti. Bu işlerin ilham verici önemi ile, ilk elden deneyimlenmesi gerektiğine duyulan inancın yanı sıra bu seçki, döneme dair sanatsal pratiklerin incelediği birtakım kilit temalar etrafında şekilleniyor.

Bunlar; Marlene Dumas'nın Models [Modeller] adlı resimlerinden oluşan enstalasyon ile Rineke Dijkstra'nın fotoğraflarını da içeren "portreleme"; Allen Ruppersberg'ün, Allen Ginsberg'ün ünlü şiiri Uluma'ya ithafen yaptığı işin başrolü üstlendiği "edebiyat ve metin"; Douglas Gordon ve Rodney Graham'ın pratiği ve işleri üzerinden "film" ve Stanley Brouwn'un kavramsal olarak derinlemesine ele aldığı "zaman ve mekân" gibi temaları kapsıyor.

Türkiyeli sanatçılardan seçilen işler, benzer fikir ve yaklaşımlarla görsel ve kavramsal diyaloğa girmeleri için bu tematik bölümlere yerleştirildi. Bunlar arasında Leyla Gediz'in portrelemeye farklı bir yaklaşım öneren işleri, Cevdet Erek'in ritim ve ölçü üzerine çalışmaları, Özlem Günyol & Mustafa Kunt'un coğrafi pozisyon ve çeviri ile oynayan oyunları ile İnci Eviner'in film setine benzeyen alışılmadık panoramaları yer alıyor.


  Pierre Huyghe, Les Grands Ensembles [Sosyal Konut], 1994-2001. Van Abbemuseum Koleksiyonu, Eindhoven, Hollanda Peter Cox, Eindhoven, Hollanda


Serginin bir başka önemli bölümünü, SALT Beyoğlu'nun üçüncü katında, kışkırtıcı ve etkileyici işleriyle tanınan sanatçı Mike Kelley'nin Categorical Imperative and Morgue [Sınıflandırma Zorunluluğu ve Morg] adlı enstalasyonunun bir adaptasyonu oluşturuyor. Kelley'nin işinin bir parçası olarak hazırlanan ve kendi sesinden dinlenebilen sesli rehber ile ziyaretçilere, bu karmaşık enstalasyonu tamamen içine girerek deneyimleme olanağı sunuluyor. Sanatçının çoğu zaman işbirlikleriyle sürdürdüğü pratiğine bir örnek olarak, Paul McCarthy ile beraber yaptığı Heidi adlı video da yine aynı alanda gösteriliyor. Kelley'nin diğer video işleri ise, Açık Sinema'da sergi boyunca düzenlenecek paralel gösterimlerle izlenime sunulacak. Öte yandan sergi, Juan Muñoz'un, merdiven boşluğuna yerleştirilen heykelleri ve İnci Eviner'in, birinci katta görülebilecek mekâna özel enstalasyonu ile SALT Galata'ya da yayılıyor.


 Gabriel Orozco, Sand on Table [Masanin Üstündeki Kum], 1993. Van Abbemuseum Koleksiyonu, Eindhoven, Hollanda Peter Cox, Eindhoven, Hollanda


Serinin, "İstanbul Eindhoven-SALTVanAbbe: 89'dan Sonra" adlı ilk sergisinde yer alacak sanatçılar; Eija-Liisa Ahtila, Abdellatif Benfaidoul, Stanley Brouwn, Chto Delat, Rineke Dijkstra, Marlene Dumas, Cevdet Erek, İnci Eviner, Leyla Gediz, Douglas Gordon, Rodney Graham, Özlem Günyol & Mustafa Kunt, Pierre Huyghe, Mike Kelley, Atelier van Lieshout, Paul McCarthy, Juan Muñoz, Gabriel Orozco, Allen Ruppersberg, Wilhem Sasnal ve Jan Vercruysse 'den oluşuyor.

"İstanbul Eindhoven-SALTVanAbbe: 89'dan Sonra" sergisini, 20 Nisan-19 Ağustos 2012 tarihlerinde SALT Beyoğlu'nda yer alacak "İstanbul Eindhoven-SALTVanAbbe: 68-89" sergisi ile, 14 Eylül-31 Aralık 2012'de SALT Galata'da izlenebilecek "İstanbul Eindhoven-SALTVanAbbe: 68'den Önce" sergisi takip edecek. Bu üç sergi için Türkiye'den seçilen işler, sonrasında Van Abbemuseum koleksiyonuna eklenmek üzere değerlendirmeye alınacak.

Hollanda Kraliyeti Başkonsolosluğu tarafından desteklenen "İstanbul Eindhoven-SALTVanAbbe" sergi dizisinin paralel etkinlikleri Mondriaan Fund 'ın katkılarıyla gerçekleştiriliyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :