SALT, "Geçmişe Hücum"un Kitabını Yayımladı

mimarizm.com / 20 Ocak 2012

SALT Galata'nın açılış sergilerinden "Geçmişe Hücum: Osmanlı İmparatorluğu'nda Arkeolojinin Öyküsü, 1753-1914" ile aynı başlığı taşıyan kitap yayımlandı. Editörlüğünü Zainab Bahrani, Zeynep Çelik ve Edhem Eldem'in yaptığı kitap, Türkçe ve İngilizce hazırlandı. Bir sergi kataloğundan ziyade, serginin kavramsal çerçevesi içindeki konulara, farklı ülkelerden araştırmacıların bakış açısını yansıtan yayın, SALT Galata (Dükkân) ve Robinson Crusoe 389'da satışa sunuluyor.
 
Kitapta yer alan ve farklı disiplinlerden alanında uzman 15 araştırmacı tarafından kaleme alınan makalelerde; arkeoloji ve politika, ideoloji ve ulusal kimlik arasındaki ilişkilerin yanı sıra, kazılardan çıkarılan eserlerin popüler kültür üzerindeki etkisi de konu ediliyor. Sayısız anekdot ve ilginç olayın yer aldığı; ele alınan döneme ait resim, heykel, kartpostal, fotoğraf ve Osmanlı arşivlerinden belgelerle süslenen "Geçmişe Hücum" kitabı, modernitenin icat ettiği antik dünyaya yeni bir bakış açısı sunuyor.
 
"Geçmişe Hücum"; 1753'te Londra'da British Museum'un kurulması ile Evkaf-ı İslâmiye Müzesi'nin (Türk ve İslâm Eserleri Müzesi) 1914'te İstanbul'da açılması arasında geçen dönemde, Osmanlı topraklarında gerçekleştirilen arkeolojik faaliyetleri, tarih yazımı açısından inceliyor. Arkeolojinin doğuşunu, Batılıların Doğu'ya dayattığı yabancı bir kavram veya tamamıyla Avrupa kaynaklı bir icat olarak değil, Avrupa ile Osmanlı dünyası arasındaki etkileşimden ortaya çıkan bir süreç olarak görüyor.
 
 
Editörler
Zainab Bahrani, Zeynep Çelik, Edhem Eldem

Yazarlar
Zainab Bahrani, Sophie Basch, Zeynep Çelik, Edhem Eldem, Yannis Hamilakis, Philippe Jockey, Henry Lautens, Ussama Makdisi, Shawn Malley, Robert Ousterhout, Oya Pancaroğlu, Filiz Çakır Phillip, Wendy M.K. Shaw, Hubert Szemethy, George Tolias

Çeviriler
Leyla Tonguç Basmacı, Çiğdem Külekçi

Yayımcı
SALT

Proje Yöneticisi
Lorans Tanatar Baruh

Kitap Tasarımı
Aslı Altay, Future Anecdotes, İstanbul

Sayfa Sayısı
519

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :