"Aklın Uykusu"

mimarizm.com / 30 Ocak 2014
"Aklın Uykusu"

İngiliz sanatçı Marc Quinn'in "Aklın Uykusu" başlıklı kişisel sergisi, 8 Şubat'tan itibaren ARTER'de gösterimde... Sanatçının Türkiye'deki bu ilk kişisel sergisinin küratörlüğünü, Selen Ansen üstlendi.


                          


Sanatçının 2000 yılından bu yana ürettiği 30'dan fazla yapıta yer verilen sergide, Marc Quinn'in sanat kariyerinde merkezi öneme sahip işleriyle birlikte, son dönemde ürettiği ve ilk kez ARTER' deki sergide gösterilecek yapıtları da bulunuyor.

"Aklın Uykusu", sanatçının 1990'lı yıllardan bu yana üretiminde ele almayı sürdürdüğü beden ve kimlik etrafındaki konulara odaklanırken; bir yandan da sanatla bilim arasındaki ilişkiyi ve sanatın teknolojiye bağımlılığını tartışmaya açıyor.


              
"Yıldızların Görünmediği Harita", Atlantik, 25 Ağustos 2013
Tuval üzerine yağlı boya, Çap: 200 cm
Fotoğraf: Jack Hems / White Cube izniyle 
 

Marc Quinn'in yapıtları çoğu zaman insanlık tarihine, yaradılış sürecine, evren ve zaman kavramlarına göndermeler içerir. Sanatçının 1991 yılından bu yana kendi kanını kullanarak ürettiği otoportreleri ve insan bedeni için standartlaştırılmış estetik "norm"ları tersine çeviren heykelleri, Kendi/Öteki, Beden/Zihin, Doğa/Kültür gibi ikiliklerin yapaylığına ve tarihselliğine işaret eder; pek çok yapıtı Yaşam/Ölüm, Doğum/Yokoluş gibi karşıtlıkların bir arada varolma hallerini araştırır. Marc Quinn "iç" ve "dış" arasındaki ilişkiyi beden üzerinden okumaya açan yapıtlarında "iç"e etkileyici ve kafa karıştırıcı bir görünürlük kazandırırken, "dış"ı "iç"i çevreleyen ve tanımlayan bir alan olarak ele alır.


              
"Maddeden Işığa: Enerjinin Dönüşümü Üzerine", 2011
Kobalt kaplanmış, ısıyla işlenmiş bronz, beton, paslanmaz çelik, çimento plaka, seramik ve sıvı biyoetanol
181,5 x 151 x 151 cm
Fotoğraf: Steve White / White Cube izniyle
 


Sanat kuramcısı Selen Ansen,sanatçının ARTER'deki sergisini, "iç"le "dış" arasındaki bir geçiş alanı olarak "eşik" kavramı etrafında kurguladı. Sergi, "iç" ve "dış" kavramlarının tarihsel ve kültürel inşasını merkezine alarak, dünyayı algılayışımızı belirleyen kategorilere, kendimizi inşa ederken "dışarı"yla ve "öteki"yle kurduğumuz ilişkilere göndermeler taşıyor.


              
"Buck & Allanah", 2009
Dairesel kumlanmış ve taş motorunda silme zımparalanmış vernikli bronz
167 x 105 x 45 cm
Fotoğraf: Roger Wooldridge / White Cube izniyle


Serginin başlığı, Goya'nın "The Sleep of Reason Produces Monsters" (Aklın Uykusu Canavarlar Üretir) başlıklı gravüründen esinleniyor. Goya'nın "Los Caprichos" (1799) başlıklı serisinin parçası olan bu gravürde, sanatçı kendisini uyurken ve etrafı hayal ürünü canavarlar ve kabuslarla kuşatılmış olarak resmetmiştir. Gravürün başlığından esinlenerek isimlendirilen sergi, "aklın uykusu"nu bir yandan varoluşun ve yokoluşun, öte yandan hayat ve sanatın temas halinde birbirlerini beslediği bir geçiş ve etkileşim alanı olarak kurguluyor. Marc Quinn'in ARTER'deki sergisi hayal gücümüzün perdesini aralamayı; algımızı görünmez olana ve aklın susturmak istediğine doğru genişletmeyi öneriyor."Selma Mustajbasic", 2000
Mermer, 89 x 56 x 144,5 cm
Fotoğraf: Prudence Cuming Associates / Marc Quinn Studio izniyle


"Aklın Uykusu", sanatçının kullandığı yöntem ve malzemelerin çeşitliliğini de yansıtan bir sergi. ARTER'in İstiklal Caddesi'ne açılan giriş bölümüne yerleştirilen anıtsal ölçekteki deniz kabuğu heykeli ("The Origin of the World - Cassis madagascariensis") evrensel, somut ve sembolik katmanlarda insanın ve evrenin yaradılışını anımsatırken, yarı kapalı yarı açık haliyle sergide devam eden "eşik" kavramına bir giriş de sağlıyor.

Marc Quinn'in kişisel sergisi "Aklın Uykusu", ARTER'de 27 Nisan 2014 tarihine kadar devam edecek."İnsandan Önce ve Sonra (Aegyplopithecus)", 2013
Tuval üzerine yağlıboya, 169 x 255,5 cm
Fotoğraf: Todd-White Art Photography /Marc Quinn Studio izniyle


ARTER'in açık olduğu gün ve saatler:

Salı–Perşembe  11:00–19:00
Cuma, Cumartesi ve Pazar 12:00–20:00
Mekân Pazartesi günleri kapalı.

ARTER sergilerine giriş ücretsizdir.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :