Belçikalı Sanatçı Berlinde de Bruyckere Türkiye’de İlk Kez ARTER’de

mimarizm.com / 12 Haziran 2012
Belçikalı Sanatçı Berlinde de Bruyckere Türkiye’de İlk Kez ARTER’de

ARTER, 21 Haziran'da açılacak sergide Belçikalı sanatçı Berlinde de Bruyckere'yi ilk kez İstanbullu izleyiciyle tanıştıracak. "Yara" (The Wound) başlıklı serginin küratörlüğünü sanat kuramcısı Selen Ansen üstleniyor.

Berlinde de Bruyckere'nin balmumu, ahşap, yün gibi farklı malzemeleri kullanarak ürettiği işler, bedenin kırılganlığı ile beraber, "acı" ve "arzu" kavramlarına gönderme yapıyor. "Yara" başlıklı sergi, sanatçının 1990'lardan bu yana ürettiği heykel ve resimlerin yanı sıra, bu sergi için ürettiği yeni işleri de kapsıyor. Berlinde de Bruyckere'nin ilk kez ARTER'deki sergide göstereceği işler arasında, ARTER'in giriş katında sergilenecek olan "Vitrin" adlı işi ve ikinci katta sergilenen "Yara" adlı yeni serisi yer alıyor.


  "Etten Kemikteniz" (We Are All Flesh), 2009-2010, Foto: © Nele De Roo

ARTER'deki serginin bir parçası olarak, Çukurcuma Hamamı'nda da iki yeni iş sergilenecek. Sanatçının işlerini tarihi dokuyla etkileşim içinde sunma arzusu doğrultusunda ARTER'e ek bir sergi alanı olarak seçilen bu mekan, aynı zamanda bedenin temizlendiği, bir anlamda deri değiştirdiği yer olarak, sergideki işlerin imada bulunduğu temalarla yakından ilintili... Çukurcuma'daki bu tarihi mekanda, De Bruyckere'nin İstanbul için ürettiği iki yeni işine yer verilecek.


 "Kayıp II" (Lost II), 2006-2007, Foto: © Mirjam Devriendt 

Serginin önemli parçalarından biri de, Fransız dansçı ve koreograf Vincent Dunoyer'nin sergi boyunca tekrarlayacağı performans olacak. Dunoyer, bir anlamda bedenini sanatçıya ve sergiye "emanet" ediyor. Vincent Dunoyer'nin performansı ARTER'deki serginin ikinci katında, her gün belirli saatler arasında tekrarlanacak.

Berlinde de Bruyckere'nin "Yara" sergisi, 26 Ağustos'a kadar ziyarete açık olacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :