AA Istanbul Visiting School 2016: TECTONIC SYMBIOSIS

mimarizm.com / 09 Mart 2016
İstanbul Bilgi Üniversitesi ev sahipliğinde 13 – 22 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek AA Istanbul Visiting School başvuruya açıldı. Son gün, 30 Mayıs 2016.

Architectural Association (AA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenmekte olan AA Istanbul Visiting School; ortak eğitim, çalışma ve üretime dayalı bir eğitim platformudur.

Geçmiş senelerde olduğu gibi yenilikçi tasarım metodolojileri ve büyük ölçekli prototip teknikleri üzerine araştırmalarını sürdürecek olan AA Istanbul Visiting School 2016, doğada gözlemlenen oluşum süreçlerine odaklanarak, bu süreçleri tasarım verisi olarak ele alacak. 

Günümüzde kullanılan çağdaş tasarım teknikleri, lineer parametrik araçlardan eşzamanlı tasarım simülasyonlarına doğru gelişmektedir. Bu seneki eğitim programında, tasarım sürecine ağırlık veren bu değişim göz önüne alınarak, öncelikle doğal oluşumların çeşitli mimari simülasyon platformlarında tasarım ve analiz evrelerine odaklanılacak. Programın ikinci aşamasında ise, katılımcıların gerçekleştirdiği pavyon tasarımı 1-1 ölçekli olarak üretilecek.

Program, iki aşamalı bir süreç olarak formüle edilecek:

1. Aşama: Katılımcılar doğadaki oluşum süreçlerine dair temel kavramlarla tanışıp, bu kavramların tasarım bağlamında kullanılması ile ilgili anlayış kazanacak. Bu aşamada, dijital simülasyon ve analiz programları öğrenilecek. Aynı zamanda, analog ve dijital düşünme yöntemlerinin ilişkisi kavranacak. Katılımcılar 3-4 kişilik takımlar halinde çalışacak ve her takım işbirliği ve araştırmaya dayalı bir tasarım stüdyosu olarak işleyecek. Katılımcılara ileri fabrikasyon teknikleri tanıtılacak.

2. Aşama: Katılımcılar, ilk aşamada elde ettikleri beceri ve bilgileri kullanarak tasarım önerileri geliştirecek. Çeşitli ölçeklerde gerçekleştirilecek olan çalışma modellerinin ardından, programın tasarım hedeflerini birleştiren 1-1 ölçekli prototip katılımcılar ve eğitmenler tarafından üretilecek. AA Istanbul Visiting School kapsamında, stüdyo çalışmalarının yanı sıra halka açık seminerler ve paneller de  düzenlenecek. 

"CELLULAR RE-VISIONS" temalı 2015 atölyesinin sonuç ürününden görüntüler

Programın belirgin özellikleri ve geliştirilen beceriler:

• Katılımcılar aktif öğrenme ortamının bir parçası olacak, eğitmen-öğrenci oranının büyük olması (4:1) kişiselleştirilmiş ders ve tartışmalara olanak verecek.  
• Okulda öğretilecek olan parametrik / algoritmik platformlar arasında Rhino, Grasshopper, Processing ve çeşitli analiz programları olacak.
• Katılımcılar 3 eksenli CNC router, lazer kesici ve 3D yazıcı gibi dijital fabrikasyon araçlarını kullanacak.
• Düzenlenecek tasarım seminerleri, araştırılan temel tasarım teknikleri ve eleştirel düşünme yöntemlerini tartışarak programın temel hedeflerine destek olacak.
• Katılımcılar, tasarım, fabrikasyon, üretim ve inşa süreçlerini bir bütün olarak yaşayarak mimari sürece dair deneyim kazanacak.  

AA Istanbul ve AA Atina Visiting School etkinlikleri, doğrudan ilişkili tasarım gündemleri ile katılımcılara her iki programda da yer alabilme olanağı sunuyor. 

Başvuruların 30 Mayıs 2016 tarihine kadar yapılabileceği AA Istanbul Visiting School'da katılımcılar, çeşitli indirim olanaklarından faydalanıabilecekler. 

Online başvuru formuna buradan ulaşılabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :