Yerebatan Sarnıcı: Restorasyon ve Aydınlatması

mimarizm.com / 18 Eylül 2023
İstanbul İtalyan Kültür Merkezi tarafından, 2023 İtalyan Tasarım Günü kapsamında düzenlenen "Yerebatan Sarnıcı: Restorasyon ve Aydınlatması" başlıklı etkinlik 3 Ekim Salı günü gerçekleşecek.

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, 2023 İtalyan Tasarım Günü kapsamında etkinlikler düzenliyor. "Yerebatan Sarnıcı: Restorasyon ve Aydınlatması" başlıklı etkinlik, 3 Ekim Salı 19:00'da, Yerebatan Sarnıcı’nda gerçekleşecek.

Konuşmacılar: Eugenio Cipollone (Mimar, Insula Architettura e Ingegneria), Doğu Kaptan (Mimar, Atelye 70 Tasarım ve Planlama), Adriano Caputo (Mimar, Studio Illumina)

Müdahale – Mimarlar, yeni aydınlatma projesiyle birlikte su altındaki binanın güzelliğini artıran minimal bir tasarımla müdahale ettiler. 2020 yılı sonunda ihalesi yapılan şantiye 8 ayda tamamlanmıştır: eski beton yürüyüş yolu yıkılarak 1.400 metrekarelik bir alanı kapsayan ziyaret güzergahı yeniden tasarlanmıştır. Yeni yürüme yolu (genişliği 1,3 ila 3 metre arasında değişen), önceki ağır yapıların yerini almış olup anıtın tabanına daha yakın olan hafif metal yürüyüş yolları yapılmıştır. Böylece ziyaretçi kendini neredeyse suyun yüzeyinde yürürken ve yukarıdaki tonozların güzelliğine ve yüksekliğine hayranlıkla bakarken bulur.

Projenin temeli – İstanbul Yerebatan Sarnıcı’nın tarihi İmparator Konstantin dönemine kadar uzanır ve 532 yılında İmparator Justinian (527-566) tarafından Doğu Roma İmparatorluğu’nun altın çağında genişletilir. Yaklaşık 140 metreye 70 metre genişliğinde bir alana sahip, birbirinden 4.80 metre aralıklı, on iki sıra halinde düzenlenmiş 336 adet 9 metre yüksekliğindeki sütunlarla işaretlenmiş bir yeraltı mimarisi örneğidir. Ortaçağ boyunca unutulan imparatorluk sarayına ve civar yerlere su sağlayan anıtsal hidrolik sistem, 16. yüzyılda tesadüfen yeniden keşfedilmiştir.

1987 yılında halka açılan, yıllar içinde ülkelerindeki Louvre ve Kolezyum ile karşılaştırılabilir ziyaretçi sayılarına ulaşarak, Türkiye’nin kültür başkentinde kısa bir kalışta bile görülmesi gereken en ikonik anıtlardan biri haline geldi. daha sonra gerekli restorasyon ve bakım çalışmaları için ziyarete kapatılmıştır. Yaklaşık 10 bin metrekarelik bu şaşırtıcı alanı çevreleyen çevre duvarları, 4 metreden az olmayan kalınlıkta su geçirmez harçla örülmüş tuğlalardır.

Aydınlatma projesi – Müdahalenin temel bir yönü, Studio Illumina tarafından geliştirilen ve 750’den fazla farklı aydınlatma armatürünün kullanıldığı TEPTA Lighting tarafından oluşturulan yeni bir aydınlatma konseptinin tanıtılmasıdır. Işığın anlatımı kavramsal açıdan çeşitli algısal senaryoları öngörür. Dışa yolculuk, sadece arka ışıkla ortaya çıkan bir ormana girmek gibidir ve antik minyatür dünyasından ilham almaktadır. Perspektifin merkezi bir öneme sahip olmadığı, bunun yerine tasarım ve şekillere yer açmak için kaybolma eğiliminde olduğu Doğu dünyasına bir övgü niteliğindedir.

İtalyanca-Türkçe simultane tercüme ile, rezervasyon gerekli olan etkinlik hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :