“İtalyan Mimarların Öyküleri” Kitap Tanıtımı

mimarizm.com / 04 Eylül 2023
“İtalyan Mimarların Öyküleri” kitap tanıtımı, 26 Eylül Salı günü İtalyan Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

2023 İtalyan Tasarım Günü kapsamında düzenlenen “İtalyan Mimarların Öyküleri” Kitap Tanıtımı açılış konuşmaları, Elena Clemente (İtalya İstanbul Başkonsolosu) ve Salvatore Schirmo (İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Müdürü) tarafından yapılacak. Program, kitabın editörü mimar Moira Valeri ve bağımsız araştırmacı Pelin Derviş‘in söyleşisi ile devam edecek.

Bu eser, XX. yüzyıla damga vuran ve XXI. yüzyıla da uzanan İtalyan mimarların öykülerini; İtalyan mimarların, üniversitelerin, yayınevlerinin ve müze kurumlarının araştırmaları, faaliyetleri, bakış açıları üzerinden Türk toplumuna tanıtmak ve paylaşmak amacıyla Moira Valeri tarafından tasarlanan ve düzenlenen, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi’nin 2016’dan 2021’e kadar organize ettiği ve ev sahipliği yaptığı, “İtalyan Mimarların Öyküleri” buluşmalarına davetli katılımcıların katkılarını bir araya getirmektedir.

26 Eylül 2023 tarihinde, İtalyan Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek etkinlik hakkında ayrıntılı bilgi ve kayıt için tıklayın

 

 

*

Moira Valeri, mimar; Venedik Iuav Üniversitesi Uluslararası Mimarlık Doktora Programı “Villard d’Honnecourt”u, kendisini 2009’da Türkiye’ye getirecek olan doktora teziyle 2012’de tamamlamış, 2013’ten 2021’e kadar İstanbul Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde ders vermiştir. 2016’da, 3. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında “Factory Reloaded” araştırmaenstalasyonunun koordinat.rlüğünü üstlenmiş ve 2018’deki Bienal’e de “Bosphorus SMLXL” enstalasyonuyla katılmıştır. 2022’den beri İtalya’da yaşamaktadır.

Pelin Derviş, mimar; bağımsız araştırmacı, yazar, editör ve küratör olarak İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Araştırmaları ve bağlantılı üretimleri, 20. yüzyıl Türkiye’sinin tasarım ve mimarlığı üzerine yoğunlaşmaktadır. Araştırma ve kayıt altına almaya yönelik çalışmalarını ve kültürel etkinlikleri çeşitli kurumlar, bağımsız mimar ve tasarımcılarla işbirliği içinde yürüttüğü projelerle hayata geçirmektedir. Türkiye içinde ve dışında birçok sergi düzenlemiş, çok sayıda yayın yapmış veya katkıda bulunmuştur. 2020 yılında kurduğu Pelin Derviş Yayın Projesi ile kendi çalışmalarını kitaba dönüştürmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :