Tarlabaşı’nda Zehirlenmiş Prenses

mimarizm.com / 03 Şubat 2017
Leman S. Darıcıoğlu, "Zehirlenmiş Prenses" performansı süresince, kentin ve kentsel dönüşümün sokakta şu an okunan belleğini, geçmişini ve bugününü araştırıyor.

Kültürel bir yıkım olarak nitelendirebileceğimiz Tarlabaşı yenileme projesi, İstanbul’un metropol olma sürecinde geçirmekte olduğu en kritik dönüşümlerden bir tanesi. Kentin kalbinde yer alan konumu ve toplumun çeşitli marjinal kesimlerini içinde barındırmasıyla dikkatleri hep üzerine toplayan Tarlabaşı bu defa bir performans içinde kendine yeni bir kimlik buluyor. 

10 gün boyunca devam edecek ve Tarlabaşı semti ile ALAN İstanbul arasında gerçekleşecek Zehirlenmiş Prenses’te Leman S. Darıcıoğlu, Tarlabaşı bir prenses ise bu prenses nerelerde yaşadı; annesi, babası, arkadaşları, sevgilileri kimler oldu; neden zehirlendi ve tedavisi nasıl devam ediyor sorularına odaklanıyor.

Performistanbul ve Alan İstanbul iş birliği ile sanatseverlerle buluşan Zehirlenmiş Prenses performansı süresince sanatçı, silinmeye çalışan ile olan arasındaki farkın ve silinmeye direnenin peşine düşerek, kentin ve kentsel dönüşümün sokakta şu anda okunan belleğini, geçmişini ve bugününü araştırıyor.

Leman S. Darıcıoğlu, Zehirlenmiş Prenses 

Alan İstanbul Kurucu Direktörü Efe Korkut Kurt, performans ile ilgili olarak şu yorumda bulundu:

“Leman Darıcıoğlu’nun gerçekleştireceği performans hem ALAN İstanbul’un İstanbul’un çok katmanlı dinamiğinin içinde doğmuş kimliği hem de kısa tarihi açısından gerçek bir ruh kardeşliği taşıyor. Sanatçının Tarlabaşı sokakları ile ALAN İstanbul’un ana galeri mekanı aralığında yaratacağı “zaman” ve ortaya çıkacak olan “deneyim” süreci Beyoğlu’nun kendi içindeki heterojen bölünmelerinin birbirine bağlandığı bir duygu ilişkisi kurarken bunu performans sanatının ilerici eylem pratikleri ile gerçekleştirmesi ve kentin modern dünya ile diyalog içinde bir dil kullanarak aktarması çağdaş sanatın sosyal aktarımı anlamında değerlidir. Bu anlamıyla Zehirlemiş Prenses bugünün ızdırap halindeki Beyoğlu’sunun içinde yaşamı önceleyen bir eylem olarak buranın belleğinin bir parçası olacaktır. 

ALAN İstanbul ana galeri salonu içerisinde ortaya çıkacak bellek izleri, galerinin içinde bulunduğu 100 yıllık yüksek sınıflara ait Atlas Apartmanı’nın bellek izleriyle birleşecek. Böylece Beyoğlu’nda makro ölçekli bir kentsel dönüşüm süreci ile bir burjuva apartmanının minör dönüşümünün son aşaması aralığında çok katmanlı bir algılamalar bütünlüğü görünür hale gelecek. Bu sayede ALAN İstanbul ve Performistanbul gibi Türkiye’deki sanat üretimini desteklemeyi ve tanıtmayı kendine amaç edinmiş iki kurumun iş birliğiyle bu deneyim hem eylemsel hem de görsel bir dokümantasyon haline dönüştürülerek kültürel birikimimize katkıda bulunan bir sanat tarihi kaydı haline getirilecek.”

Zehirlenmiş Prenses (Empoisoned Princess)

Sanatçı: 
Leman S. Darıcıoğlu

Canlı Performans Tarihleri: 
6-10 Şubat 2017, 15.00-19.00 
11-12 Şubat 2017, 11.00-19.00
13-15 Şubat 2017, 11.00-13.00 / 17.00-19.00

Aktif Yerleştirme Tarihleri:  
6-15 Şubat 2017, 11.00-19.00  

Mekan:
Alan İstanbul

Asmalı Mescit Cad. 5/2, Beyoğlu/İstanbul
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :