ALAN İstanbul, Yeni Galerisi için Atlas Apartmanı'nı Seçti

mimarizm.com / 15 Aralık 2011

Çağdaş sanatın bağımsız oluşumu ALAN İstanbul, 250 metrekarelik yeni galeri mekânıyla İstanbul'un kültür hayatına katılmaya hazırlanıyor. 

Yeni galeri mekânına Asmalı Mescit Caddesi üzerinde yer alan tarihi Atlas Apartmanı ev sahipliği yapıyor. ALAN, 3.5 metre tavan yüksekliği ve bölüntüsüz ana mekânıyla büyük çalışmaların kesintisiz bir bakışla izlenebileceği uluslararası düzeyde bir çağdaş sanat mekanına dönüşüyor. Ana Sergi Alanı, Proje Odaları, Ofis, Arşiv Odası ve Depo alanlarından oluşan yeni galeri, aynı anda 2 farklı sergiyi ağırlayabilecek.

Ana Sergi Alanı'nın, büyük ölçekli proje sergileri ve profesyonel düzeyde kişisel sergilerin yer alacağı bir mekân olarak kullanılması planlanıyor. Bu bağlamda, bir yandan mekânın özgün tarihi kimliği korunurken, diğer taraftan da çağdaş sanatın ihtiyaç duyduğu yalın kesintisiz mekânlar yaratıldı. Böylece sergilemenin öne çıkacağı fakat mekânın arka planda kendi gerçekliği ile varolmaya devam edeceği bir ortam mümkün kılındı.Proje Odaları ise, ilerici ve güncel sanat çalışmaları için kullanılacak iki ayrı mekândan oluşuyor. Bu mekanlardan ilki, binanın iç avlusuyla ilişkilenerek boyut ilişkisini güçlendiriyor. Proje Odaları'nın tanımlı mekanlar olarak, enstalasyon çalışmaları için uygun olacağı düşünülerek tasarlandı. Bu odalarda öncelikle, genç sanatçıların, ilerici çalışmalarını özgür ve bağımsız bir şekilde sergilemelerine fırsat tanınacak. Böylelikle, farklı ölçekteki üretimlerin ve bağımsız ilerici çalışmaların, İstanbul ve dünya çağdaş sanat üretimine olan katkısını artırmak hedefleniyor.


ALAN İstanbul'un yeni iletişim bilgileri ise şöyle:

A: Asmalı Mescit Caddesi No: 5 Kat: 2 Atlas Apt. Tünel, İstanbul
T: (212) 252 94 53


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :