PechaKucha Night Istanbul Bienal Özel: Şişedeki Mesaj

mimarizm.com / 05 Ekim 2015
PechaKucha Night Istanbul – Istanbul Bienali Özel Gecesi


PechaKucha Night İstanbul'un "Şişedeki Mesaj / Yeni Yaşam Formları Üzerine Tasarım Düşünceleri" temalı İstanbul Bienali Özel Gecesi, 22 Ekim 2015 Perşembe günü saat 20:20'de Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK)'ta gerçekleşecek.

Formdan yaşama, yaşamdan forma tasarım üzerindeki düşüncelerin şişelere konup tuzlu sulara bırakılacağı özel gecede konuşmacı olarak yer almak isteyenler, 34solo ekibinden Deniz Nazdar Kerestecioğlu'na e-mail gönderebilirler.

8-10 konuşmacının yer alacağı etkinlikte sunumlar hem İngilizce hem Türkçe olabilecek.


* * *

Bienal teması hakkında:

"Sanatla birlikte ve sanat aracılığıyla kendimizi neşenin ve canlılığın olasılıklarına adıyor, formlardan, yeşeren yaşama sıçrıyoruz. 14. İstanbul Bienali, TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori sanatta araştırma ile diğer bilgi türlerini birbirine bağlayan, doğrusal olmayan ve organik formlar vasıtasıyla, çizginin nerede çekileceğini, nerede geri çekilmek gerektiğini ve nelerden faydalanılabileceğini arıyor.

14. İstanbul Bienali, travmalı bir geçmişi keşfetme uğraşı ile, tarihi gelecek için verimli bir araziye, bir 'kompost' kültürüne dönüştürme uğraşı arasında bir diyalog yaratmayı amaçlıyor. Dünyevilik ve yeşerme, yaşamın yüceltilmesi ve yeni yaşam ve sanat formlarının ortaya çıkışının anlamlı bir şekilde gerçekleşmesi, ancak yitenlerin de koşut olarak tanınmasıyla mümkün olur. Atlas Okyanusu'nun tuzlu suyu (nam-ı diğer "orta geçit") yüzyıllarca kölelerin bedenlerini içine çekti; karayla çevrili tuz kristalinden denizler, kadim okyanusların kalıntıları, Avustralya'nın çöllerinde ve Utah'ın düzlüklerinde örüntüler çizdi, yerli halkın tarihlerinin ve felaketlerinin görünür tanıkları oldular. Bugün de tuzlu su Güney kıyılarından gelip Akdeniz'i aşan teknelerden düşen bedenlere ev sahipliği yapıyor."

Carolyn Christov-Bakargiev, 14. İstanbul Bienali Küratörü
4 Nisan 2015


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :