İtalyan Mimarların Öyküsü: Manfredo Tafuri'nin Tarihi Projesi

mimarizm.com / 12 Kasım 2021
Manfredo Tafuri'yi konu alacak, “İtalyan Mimarların Öyküsü”nün son etkinliğine, 17 Kasım 2021 saat 18:00'da, Milano Bocconi Üniversitesi'nden Marco De Michelis konuk olacak.

Dr. Mimar Moira Valeri'nin küratörlüğünde, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle düzenlenen "İtalyan Mimarların Öyküsü" son etkinliğini gerçekleştirecek. Moderatörlüğünü Belgin Turan Özkaya'nın (ODTÜ) üstleneceği, 17 Kasım 2021 Çarşamba günü, saat 18:00'da başlayacak etkinliğin konuğu, Marco De Michelis (Milano Bocconi Üniversitesi) olacak.

Manfredo Tafuri, yirminci yüzyıl mimarisinin en etkili tarihçilerinden biri olarak addedilir. Yirminci yüzyıl deneylerine ve buna paralel olarak İtalyan Rönesansının olağanüstü yıllarına adanmış araştırmalarıyla bilinen Tafuri mimarlık için bir iletişim ve bilgi aracı olarak tarih fikri değilde, mimariye eleştirisel ve bilişsel bir yaklaşım formüle edebilen özerk bir araç olarak bir tarih fikrini ortaya koymuştur.

Tafuri için tarih, “tarihi bir proje”olup, farklı bilgi ve dillerin çokluğunun kesiştiği, karmaşık olaylar ağını çözme yeteneğine sahip bir özgür bilgi akışıydı.

Zoom linki: https://us02web.zoom.us/j/86231947310

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

*

Marco De Michelis Hakkında

Milano Bocconi Üniversitesi'nde mimarlık tarihi dersleri vermektedir. Avrupa'da (Venedik, Hamburg, Weimar, Leeds) ve ABD'de (Columbia Üniversitesi, Cooper Union, New York Üniversitesi) çok sayıda üniversitede ders vermiştir. Berlin ve Münih'teki Alexander von Humboldt-Stiftung ve Santa Monica, California  Getty Sanat Tarihi Merkezi'nde ilim uzmanı olarak görev almıştır. 1993'ten 1996'ya kadar Milano Trienali'nde "Galerii" yöneticiliği yaptmıştır.  On dokuzuncu ve yirminci yüzyıl sanat ve mimarlığıyla ilgilenmektedir.

Belgin Turan Özkaya Hakkında

(PhD, Cornell Üniversitesi, 1995) ODTÜ’de Mimarlık Tarihi Profesörüdür. Özellikle yirminci yüzyıl İtalyan ve on dokuzuncu yüzyıl seyahat ve müze mimarlığına odaklanan çalışmaları kültürler ötesi bakış açısıyla yaklaşılmış bağlantılı tarih örnekleridir. Yayınları arasında şu sıra tamamlamakta olduğu Aldo Rossi and the Art of Connecting and Itinerant Objects ile Rethinking Architectural Historiography (Routledge, 2006) sayılabilir. Çalışmalarını destekleyen kurumlar arasında CCA, Getty Araştırma Enstitüsü, Koç Üniversitesi-ANAMED ve AKPIA, Harvard Üniversitesi öne çıkmaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :