İtalyan Mimarların Öyküsü 5: Lina'dan Önceki Lina. Kökenlere Dönüş

mimarizm.com / 22 Ekim 2021
“İtalyan Mimarların Öyküsü” etkinlik serisi, 25 Ekim 2021 saat 18:00'da online gerçekleşecek sunumda Lina Bo Bardi'yi konu alacak.

Dr. Mimar Moira Valeri'nin küratörlüğünde, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle düzenlenen "İtalyan Mimarların Öyküsü" etkinlik serisi devam ediyor. Serinin beşinci etkinliği, Elena Tinacci'nin (MAXXI Mimarlık, Koordinasyon ve Araştırma) katılımı ile N. Elif Yurdaçalış (Atılım Üniversitesi) moderatörlüğünde, 25 Ekim 2021 Pazartesi günü, saat 18:00'da başlayacak.

Sunum, Lina Bo Bardi'nin yaşamının kökenlerine ve düşüncesine dönerek Brezilya'daki Lina'nın İtalyan yıllarında halihazırda geliştirilmiş tek ve tutarlı bir fikir sistemine göre nasıl kesintisiz olarak hareket ettiğini göstermeyi amaçlıyor.

Ayrıca, onu ilgilendirebilecek temalardan bazılarının meslek hayatının ilk yıllarında zaten mevcut olduğunu vurguluyor. Son olarak, mimarisinin, daha önceki 'kağıt mimarisinin' kızı olduğunun, yani Lina'nın 1939 ve 1946 yılları arasında İtalya'da işbirliği yaptığı çok sayıda derginin sayfalarına yazılan ve çizilenin altını çizerek bitiriyor. Ve neticede her zaman kendi devrinin öncüsü olan bir profesyonelin portesi ortaya çıkmakta.

ITA/TR simultane çeviri olacak etkinliğe katılmak için tıklayın

*

Elena Tinacci, Doktoralı, mimarlık tarihçisi, Roma MAXXI Müzesi'nin Mimarlık Bölümünün koordinatörü olup  aynı zamanda araştırma ve küratörlük görevini yürütmektedir. Daha önce Paris'te Fondation Le Corbusier ve Docomomo International ile işbirliği yapmıştır. MAXXI'de üstlendiği projeler arasında L’Italia di Le Corbusier (2012), Lina Bo Bardi. “Quello che volevo era avere Storia” (2014), Carlo Scarpa e il Giappone (2016) ve Gio Ponti. Amare l’architettura (2019) adlı sergiler yer almaktadır. Yayınlanmış çok sayıda makale ve eserleri vardır; 2018'de Mia memore et devota gratitudine. Carlo Scarpa e Olivetti 1955-1978 adlı eseri Edizioni di Comunità adlı yayınevinden çıkmıştır.

N. Elif Yurdaçalış, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi Lisansüstü programında doktora öğrenciliğine devam etmekte olup, Atılım Üniversitesi Mimarlık Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Başlıca araştırma alanları; 19-20. yy. Kent Tarihi, Bellek-Hatırlama ve Mimarlık Tarihi konularını içermektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :