Villard: Seyahatler, Şehirler ve Okullar

mimarizm.com / 07 Ekim 2021
Mimar PhD Moira Valeri’nin küratörlüğünde gerçekleşen "İtalyan Mimarların Öyküsü" etkinlik serisinin, 11 Ekim Pazartesi saat 18:00'daki konuğu, "VILLARD: seyahatler, şehirler ve okullar" başlıklı söyleşi ile Prof. Dr. Marco D’Annuntiis olacak.

Villard, İtalyan ve yabancı mimarlık okullarının katıldığı gezici bir tasarım semineridir. Adını da Gotik çağın mimarı, gezgin din adamı, on üçüncü yüzyılın ikinci yarısında son derece aktif olan, deneyime ve doğrudan gözleme dayalı özgün bir mimarlık didaktiğinin mucidi olan Villard de Honnecourt'tan alır. Livre de portrature adlı eseri zamanının şehirleri ve kültürü arasında seyahatlerin alan bir kitap olup aynı zamanda genç mimarlara yönelik ve takipçileri tarafından zenginleştirilmiş bir eskiz defteri, bir model koleksiyonu ve bir ders kitabıdır.

Villard seminerinin çıkış noktası, farklı okullardan gelen öğrencileri seyahat aracılığıyla İtalyan ve uluslararası mimarlık kültürünün en iyileri ile buluşturmaktır. Seminer süresince tüm katılımcıların paylaştığı tasarım, tarih, kent planlaması, grafik tasarım gibi konulardan edebiyat, sinema sanat gibi geniş bir yelpazeye yayılan bilgi ve deneyimler, ülkemizin kentleri ve kültüründe gerçekleşen değişikliklere dair ortak bir paydada bir araya gelmektedir.

Program, seminerin başında sunulan ve fakültelerin tutorları ve hocaların katkısıyla toplu incelemeler yoluyla çeşitli aşamalar boyunca geliştirilen belediye yönetimleri veya diğer kuruluşlar tarafından önerilen bir projenin geliştirilmesi amacını taşıyor.

Dr. Mimar Moira Valeri'nin küratörlüğünde, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle düzenlenen "İtalyan Mimarların Öyküsü" etkinlik serisi devam ediyor. Prof. Dr. Marco D’Annuntiis'in, "VILLARD: seyahatler, şehirler ve okullar" başlıklı söyleşisi 11 Ekim 2021 Pazartesi günü, saat 18:00'da başlayacak.

ITA/TR simultane çeviri olacak etkinliğe katılmak için kayıt gereklidir. Kayıt için tıklayın

Zoom link: https://us02web.zoom.us/j/81655409130

 

*

Marco D’Annuntiis Hakkında

Dr. Mimar, araştırmacı, Camerino Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım okulunda Mimarlık ve Kentsel Tasarım alanlarında tam zamanlı profesör; Mimarlık yüksek lisans programı koordinatörü; gezici mimarlık semineri Villard d'Honnecourt'un ulusal koordinatörüdür. Araştırmalarını yayınladığı çok sayıda makale ve kitapları vardır. Araştırma ve çalışmalarını aralarında Talin Mimarlık Enstitüsü, Kanada Waterloo Üniversitesi, San Francisco CCAC, Buenos Aires UBA, Arjantin Santa Fé UNL ve UCSF, Sevilla ETSA, Paris-Malaquais ENSA, Münih Hochschule Munchen Fakultat fur Architektur’un da bulunduğu birçok okulda sunmuştur.

Tasarım çalışmaları birçok kitap, magazin ve kataloglarda yer almaktadır, ve EUROPAN (Venedik / Madrid / Prag / Liège), Milano Trienali, Young Artists Bienali (Roma / Prag), Venedik Bienali, Galerija DESSA (Lübyana) gibi ulusal ve uluslararası sergilerde yer almıştır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :