"Galeri Nev Kırlangıç"

mimarizm.com / 26 Şubat 2019
ACE Mimarlık P'not Etkinlikler Dizisi, "Galeri Nev Kırlangıç” üzerine anlatımlarıyla Namık Erkal’ı ve Onur Özkoç’u konuk ediyor. Etkinlik 28 Şubat Perşembe günü gerçekleşecek.

ACE Mimarlık, P'not Etkinlikler Dizisi kapsamında konuklarını ağırlamaya devam ediyor. 28 Şubat Perşembe günü gerçekleşecek, sıradaki etkinliğin konuğu "Galeri Nev Kırlangıç” projesinin tasarım, inşaat ve kullanım süreci üzerine, değerli sunumlarıyla Namık Erkal ve Onur Özkoç olacak.

ACE Ofis'te gerçekleşecek etkinlik 19:30'da başlayacaktır. Etkinlik, katılamayanlar için ACE Mimarlık’ın Instagram ve Facebook hesaplarından canlı olarak yayınlanacaktır. 

*

"Galeri Nev Kırlangıç" projesi

Galeri Nev bir sene önce Ankara Kırlangıç sokakta yeni bir mekâna yerleşti ve sergilerini burada gerçekleştirmeye başladı. Bu sunuş Galeri Nev Kırlangıç’ın tasarım, inşaat ve kullanım süreci üzerine. Projenin tasarım uğraşı üç tarafı cam yüzeylere sahip açık tek mekânın, içerisine mahfuz bir sanat galerisi yerleştirilerek dönüştürülmesidir. Bu giriş katı, eğimli bir arazide ve vadi korusu üzerindeki konumuyla, Ankara için ender pitoresk bir manzaraya hâkimdir. Fikir, var olan tek duvar yüzeyi içererek kapalı bir sergi alanı oluşturmak, bunun çeperine manzarayla bütünleşecek kullanımları yerleştirmektir. Projenin detayda bir kaç mekânsal buluşu vardır: Kapı-duvar, homojen gün ışığı ve nesne odaklı aydınlatma sağlayan ışık tavanı, kapalı kutu haline gelebilen çalışma alanları. Mimari tasarım bu kısıtlı alanda küratöryal yaratıcılığa çerçeve oluşturmakta ve sunuşta örnekleri gösterileceği üzere Galeri Nev Kırlangıç her iki ayda bir yeni bir sergi ile birlikte değişik bir mekânsal deneyim sunmaktadır.

Namık Erkal hakkında

ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde yirmi sene öğretim üyeliğinin ardından, 2016 yılından beri TED Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde görev yapmaktadır.
Akademik çalışmalarını mimari tasarım ve mimarlık tarihi olmak üzere iki farklı alanda gerçekleştirmiştir. Çevresel ve tarihsel anlamda yoğun bağlamlarda yeni yapılar ile kentsel tasarım, eski yapılara yeni ekler, müze ve sergileme mekânları konularında projeleri bulunmaktadır. Mimarlık tarihi alanında, kentin sınır yapıları; gündelik hayatın mimarlığı ve kıyı mimarlığı ana başlıklarında özellikle Erken Modern Akdeniz ve Osmanlı kentlerine odaklanan çalışmaları, İstanbul mimarlık ve kent tarihi üzerine yayınları vardır.  

Onur Özkoç hakkında

Lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini ODTÜ Mimarlık Bölümü'nde tamamladıktan sonra aynı bölümde araştırma görevlisi ve yarı zamanlı öğretim üyesi olarak görev almıştır. 2016 yılından beri TED Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak görev almaktadır. Özellikle konut ve eğitim yapıları üzerinde yoğunlaşarak mimari pratiğini sürdürmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :