Sancaklar Camisi, Uluslararası RIBA Ödülü için Yarışacak

mimarizm.com / 10 Mayıs 2016
Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü (RIBA), 2016 yılında başlattığı uluslararası mimarlık ödülü için yarışacak 30 binayı belirledi. Finale kalan yapılar arasında Türkiye'den, EAA-Emre Arolat Architecture tasarımı Sancaklar Camisi de yer alıyor.

Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü (RIBA - The Royal Institute of British Architects), bu yıl ilk kez düzenlediği RIBA Uluslararası Ödülü’nün sahibi olmak için yarışacak 30 binayı 2016 yazında ziyaret edecek.

İlk aşamada en iyi 20 binanın belirleneceği yarışmada, daha sonra Büyük Jüri tarafından sonbaharda ziyaret edilecek 6 finalist seçilecek. Mimarlık alanında uluslararası başarı standartlarını belirleyen yarışmayı, dünyaca ünlü mimar Lord Richard Rogers liderliğindeki uzman bir panel değerlendirecek.

Yüzlerce başvuru arasından seçilen binalar, boyutları ve bütçeleri açısından farklılık gösteriyor. Binalar, büyük kentsel altyapı hizmetlerinden, özel konut projelerine; kültürel yapılardan kentsel projelere, akademik binalardan ibadet yerlerine kadar birçok farklı türü kapsıyor.

RIBA Uluslararası Ödülü, yılın en kayda değer ve ilham verici binasını ödüllendirecek. Kazanan bina, görsel etkileyiciliğinin yanı sıra, hem yaratıcı düşüncenin ve mükemmel mimarinin örneği olabilmesi, hem de kullanıcılarına ve fiziksel çevresine sağladığı katkı ile değerlendirilecek. RIBA tarafından düzenlenen diğer ödüllerin aksine, RIBA Uluslararası Ödülü tüm dünyadaki nitelikli mimarların başvurularına açık.

20’yi aşkın ülkeden 30 bina ziyaret edilecek

50 farklı ülkeden başvurunun alındığı yarışmada, jüri üyeleri 20’den fazla ülkeye ait 30 binayı ziyaret etmek üzere seçti.

Sancaklar CamisiZiyaret edilecek yapılar arasında EAA tasarımı Sancaklar Camisi de var.

Kazanan ismin Aralık 2016’da açıklanacağı RIBA Uluslararası Ödülü’nün, Lord Richard Rogers tarafından yönetilen Büyük Jüri'ye, ödüllü mimarlık ofisi Todd Williams Billie Tsien Architects | Partners’ın kurucu ortağı Billie Tsien de katıldı. Diğer jüri üyeleri ise; NLÉ kurucusu ve başkanı Kunlé Adeyemi, Pennsylvania Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Marilyn Jordan Taylor ve Gumuchdjian Architects kurucusu RIBA Ödülleri Başkanı Philip Gumuchdjian

RIBA Başkanı Jane Duncan ödül programına ilişkin şu yorumda bulundu: “RIBA Uluslararası Ödülü’nün ilk senesinde, gördüğümüz ilgiden ve dünyanın her yerinden gelen fevkalade başvurulardan çok memnun kaldık. Dünyanın neresinde olursa olsun, muhteşem bir mimari yapının gücünün ve değerinin yarışmacılar ve jüri tarafından nasıl görüldüğüne şahit olmak çok heyecan verici olacak.”

TWBTA Kurucu Partneri Billie Tsien ise jüriye katılımı ile ilgili şunları söyledi: “Ödüle aday olan işleri değerlendirecek olmak büyük bir onur ve sorumluluk. Benim için kişisel olarak en önemli noktalardan biri ise, projeleri hem estetik hem de yapıldığı değerler sistemi içinde bir bütün olarak görebilecek olmam.”

Ziyaret edilecek binaların listesi:

RIBA Uluslararası Ödülü 2016

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :