S.O.S İstanbul Yarışması'nın Kazananları, Ödüllerine Kavuştu

mimarizm.com / 23 Haziran 2010


İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) tarafından bu sene üçüncüsü düzenlenen "S.O.S İstanbul Mimarlık Öğrencilerine Açık Fikir Projesi Yarışması"nın kazananlarına ödülleri, Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) ve Fibrobeton sponsorluğunda gerçekleştirilen kolokyumun ardından düzenlenen tören ile takdim edildi.

"S.O.S İstanbul Mimarlık Öğrencilerine Açık Fikir Projesi Yarışması"nın bu seneki konusu, "Küçüksu ve Çevresi Yeniden İşlevlendirme Sürecine Alternatif Çözümler" olarak belirlenmişti. Küçüksu Çayırı'nın İstanbul'un çağdaş kent yaşamına katılması konusunun tartışılması, bu konuda düşüncelerin üretilmesi ve bu süreçlerde mimarlık öğrencilerinin etkin rol almalarını sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmada, 33 proje değerlendirildi.Yarışmanın kolokyumunun açılışını gerçekleştiren Doğan Hasol , İstanbul Serbest Mimarlar Derneği'nin kapsam ve amaçlarından söz ederek başladığı konuşmasında, İstanbul'un "istenmeyen şekilde süren" gelişimine de değindi. Hasol, ilki 2005 yılında gerçekleştirilen S.O.S Yarışması'nın 2010 ayağına dair temanın, Doğan Kuban tarafından iletilen bir fikir olduğuna da açıklık getirdi.

Kolokyumun açılışında, yarışmanın sponsorlarından Fibrobeton'un yetkilisi olarak Beni Kohen de söz aldı oldu. Kohen, sosyal sorumluluk adına İstanbul Serbest Mimarlar Derneği ile uzun yıllara dayanan bir ilişkileri olduğunu belirterek, bu desteğin "geleceğe yatırım" anlamındaki önemine dikkat çekti. Yarışmanın birincilik ödüllerinden olan Interrail seyahatini sağlayan Kalebodur firmasından Pelin Özgen ise, verdikleri ödülün kendilerini de çok heyecanlandırdığını vurgulayarak "Verdiğimiz destek ile biz kazanıyoruz" ifadesinde bulundu.S.O.S İstanbul Mimarlık Öğrencilerine Açık Fikir Projesi Yarışması'nın kolokyumuna, Ersen Gürsel'in deyimi ile "yarışma temasını benimseten" jüri danışmanı Doğan Kuban 'ın sözleri ile başlandı. 60 yıldır Anadolu Hisarı'nda ikamet ettiğini dile getiren ve bu bölgenin İstanbul'un tarihi değerini hala yansıtabilen yegane noktalardan olduğuna işaret eden Kuban, Küçüksu ve çevresinin tarihinden, güncel durumundan ve süreçteki toplumsal anlamından detaylı olarak söz etti.

Konuşmasında yarışmaya katılan öğrencilere de sitemlerini ileten Kuban, "çevreye, nehre, kaleye, saraya, ağaçlara ve o nefis Barok çeşmeye özel bir duyarlık gösteren bir projeye" rastlayamadığını aktardı.Kolokyum, jüri başkanı Ersen Gürsel'in yarışmanın değerlendirme süreci ve kriterlerine dair detaylı bilgi vermesi ve jüri üyelerinden Cem Sorguç'un jüri raporunu okumasının ardından, soru-cevap şeklinde sürdürüldü. Kazananların fikirlerini ve yaklaşımlarını açıkladıkları kolokyumun ardından ise, öğrencilere ödülleri sunuldu.

Doğan Kuban'ın danışmanlığını ve Ersen Gürsel'in ise başkanlığını üstlendiği; Kerem Erginoğlu, Doğan Hasol, Cem Sorguç ve Aydan Volkan'dan oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda yarışmanın birinciliğini, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri Yekta İpek ve Ecehan Esra Top'un oluşturduğu ekip göğüsledi. Böylelikle öğrenciler, 3000 TL para ödülünün yanı sıra Kalebodur'un desteği ile "Interrail Özel Ödülü"nün de sahibi oldular.2010 S.O.S İstanbul Yarışması'nda ikinciliği, yine İTÜ'den Fırat Doğan kazanırken, üçüncülüğe ise Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden Esra Koyun ile Duygu Nart'ın projesi layık görüldü.

Yarışmada mansiyona layık görülen isimler ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden Emra Akın, Oğuzhan Abdik ve Kutay Keskin, yine MSGSÜ'den Nihan Tuğcu ile YTÜ'den İlknur Karlı ve İTÜ'den Sinan Günay ile Mustafa Bulgur oldu. Her üç ekip de 1500 TL'lik ödülün sahibi oldular.

Yarışmaya katılan projelerin görücüye çıktığı sergi, 02 Temmuz 2010 tarihine kadar Pazar hariç her gün 10.00-18.00 arasında izlenebilir.
 İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :