S.O.S İstanbul Yarışması Ödül Töreni, Kolokyum ve Sergisi

mimarizm.com / 18 Haziran 2010
S.O.S İstanbul Yarışması Ödül Töreni, Kolokyum ve Sergisi

Toplumun karşısına, kent ve kentli yararına alternatif projeler ile çıkmanın önemine inanan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği,  bu bağlamda projeler üretmenin ve tartışmanın, uygar ve aydın olma sorumluluğu taşıyan bütün mimarlar için önemli bir görev olduğunu düşünüyor.

İstanbulSMD, bu yapıcı görevin öncelikle gençliğe ait olduğu düşüncesiyle ve Küçüksu Çayırı'nın İstanbul'un çağdaş kent yaşamına katılması konusunun tartışılması, bu konuda düşüncelerin üretilmesi ve bu süreçlerde mimarlık öğrencilerinin etkin rol almalarını sağlamak amacıyla, bu yıl üçüncü kez düzenlenen "S.O.S İstanbul Mimarlık Öğrencilerine Açık Fikir Projesi Yarışması"nın konusunu "Küçüksu ve Çevresi Yeniden İşlevlendirme Sürecine Alternatif Çözümler" olarak belirlemişti.

Yarışma, tarihi verileri değerlendiren Küçüksu Çayırı'nı, estetik ve işlevsel bir bütün olarak yeniden kent yaşamına katmayı, genel kent imgesine 15. yüzyılın başında bir hisar yapılarak katılmış bu tarihi olgunun kent bilincine işlenmesini sağlamayı ve Boğaz'ın en güzel doğal ve tarihsel sitini, tarihine ve halkının günlük yaşamına kazandırmayı amaçlıyordu.

"S.O.S İstanbul Mimarlık Öğrencilerine Açık Fikir Projesi Yarışması"nın 2010 ayağına 33 proje katıldı. Yarışmanın ödül töreni, sergi ve kolokyumu, Fibrobeton anasponsorluğunda 23 Haziran 2010 Çarşamba günü, saat 17.00'de Yapı-Endüstri Merkezi'nde düzenlenecek. Çeşitli ödüllerin yanı sıra birinci olan yarışmacıya, Kalebodur'un desteği ile "Interrail Özel Ödülü" bu tören sırasında takdim edilecek.

Ödül töreni ve kolokyuma katılımın serbest olduğu organizasyonun sergisi ise, 22 Haziran – 02 Temmuz 2010 tarihleri arasında, Pazar hariç her gün 10.00-18.00 arasında ilgililere açık olacak.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :