S.O.S İstanbul Mimarlık Öğrencilerine Açık Fikir Projesi Yarışması

mimarizm.com / 26 Nisan 2010
İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) tarafından düzenlenen "S.O.S İstanbul Mimarlık Öğrencilerine Açık Fikir Projesi Yarışması"nın bu yılki konusu, "Küçüksu ve Çevresi Yeniden İşlevlendirme Sürecine Alternatif Çözümler" olarak belirlendi.

Türkiye ve KKTC'deki mimarlık bölümlerinde kayıtlı olan tüm mimarlık lisans öğrencilerinin katılabileceği yarışma, Küçüksu Çayırı'nın İstanbul'un çağdaş kent yaşamına katılması konusunun tartışılmasını, bu süreç hakkında düşüncelerin üretilmesi ve bu süreçlerde mimarlık öğrencilerinin etkin rol almalarını sağlamak amacını taşıyor.

İSMD tarafından yarışmanın hedeflerine yönelik açıklama, şöyle devam ediyor:

"Küçüksu Çayırı'nı İstanbul'un çağdaş yaşamına katmak, İstanbul'un tarihe sahip çıkma kaygısının ilk basamağıdır. Göksu yöresi, daha Osman Bey döneminde Bizans başkentinin Asya yakasını tutmuş olan Türklerin Fatih'ten çok önce İstanbul'u fetih çabalarının ilk göstergesi olan Yıldırım Bayezid'in yaptırdığı Anadolu Hisarı'nı içerir. Bu pitoresk yapı İstanbul'da bugün ayakta duran ilk Türk yapısıdır.

"Herhangi bir kentin tarihi statüsünde var olmaya devam eden böyle bir fiziksel öğe kuşkusuz ulusal bir değer taşır. Kaldı ki Anadolu Hisarı, İstanbul tarihi boyunca kent yaşamında varlığını korumuştur. Bunun fiziksel nedenlerinden biri bu çevrenin Boğaziçi'nin ortalama 50 km2'lik alanı içinde iki dere içeren en güzel ve en büyük düzlük olmasıdır. Topografik olarak bu iki derenin çevirdiği düz alan ki bir yanı doğrudan yalı boyu olmaktadır, ortalama 3750 dönümlük bir alandır. Anadolu Hisarı kasırları nedeniyle bu düzlüğü bugünkü Küçüksu Kasrı arkasına isabet eden bölümü ve olasılıkla daha geniş bölümü 18. yy.da 1. Mahmut kasrının büyük bahçesiydi. Bugünkü Küçüksu – Göksu çayırının büyük ağaçları bu Hünkâr Kasırlarının bahçelerinden kalmadır.

"Bilinen bütün İstanbul tarihi boyunca, Justinianos döneminde var olabilecek bir saraydan başlayarak burası Boğaziçi'nin en güzel yeşil alanı idi. Köprü inşaatlarının şantiyeleriyle çökertilen bu tarihi mesire yeri, doğal güzelliğin çok ötesinde Yıldırım'ın Anadolu Hisarı, Fatih'in Hisar Peçesi adı verilen surları, Küçüksu Kasrı, Mihrişah Sultan Çeşmesi ve Boğaz'ı süsleyen eski yalıların bu kıyıda Kandilli'den Kanlıca'ya uzanan varlığı ile daha da değer kazanan bir kent parçasıdır.

"Bu kadar açık tarihi statüsüne karşılık bugün bu çayırın içinde bulunduğu durum sadece mimarların değil, fakat tarihi bilinci olan her İstanbullunun dertlenmesi gereken bir tarih ve kentsel çevre sorunudur.

"Yarışmanın amacı tarihî verileri değerlendiren Küçüksu Çayırı'nı bir estetik ve işlevsel bütün olarak yeniden kent yaşamına katmak, genel kent imgesine 1400'de bir hisar yapılarak katılmış bir tarihî olgunun kent bilincine işlenmesini sağlamak ve Boğaz'ın en güzel doğal ve tarihî sitini, tarihine ve halkının günlük yaşamına kazandırmaktır."

Ekip içinde en az bir kişinin mimarlık öğrencisi olması koşulu ile farklı disiplinlerden yüksek öğrenim öğrencilerinin de karma ekipler halinde başvurabileceği yarışmaya katılım ücretsiz.

Yarışma Takvimi
Yarışmanın İlanı: 5 Nisan 2010, Pazartesi
Sorular İçin Son Tarih: 26 Nisan 2010, Pazartesi
Cevaplar İçin Son Tarih: 30 Nisan 2010, Cuma
Projelerin teslimi: 14 Haziran 2010, Pazartesi – 17:00
Sonuçların İlanı, Ödül Töreni, Sergi Açılışı ve Kolokyum-Panel: 21 Haziran 2010, Pazartesi

Seçici Kurul

Danışman Jüri Üyesi:
Doğan KUBAN
Asli Jüri Üyeleri:
Kerem ERGİNOĞLU
Ersen GÜRSEL (Başkan)
Doğan HASOL
Cem SORGUÇ
Aydan VOLKAN
Yedek Jüri Üyeleri:
Hasan ÇALIŞLAR
Raportör:
Dilek SAFER

Ödüller
Yarışma sonucunda, yarışmanın birincisine 3000 TL, ikincisine 2500 TL, üçüncüsüne 2000 TL ve üç mansiyon sahibinin her birine 1500'er TL ödül verilecek. Birinci olan öğrenciye özel ödül olarak Interrail ile Avrupa gezisi de armağan edilecek.

Yarışma şartnamesine ulaşmak ve daha detaylı bilgi edinmek için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :