Gelenekselleşen Film Festivali'nde Ödüller Dağıtıldı

mimarizm.com / 08 Ekim 2012

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin bu yıl 6. kez düzenlediği İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, 7 Ekim 2012 Pazar günü yapılan ödül töreninin ardından sona erdi.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı ve UIA (Uluslararası Mimarlar Birliği) 2. Başkanı Deniz İncedayı törende yatığı açış konuşmasında; UIA'nın her yıl 'Mimarlık Günü' için dünya mimarlarını ortak bir tema çerçevesinde buluşmaya çağırdığını ve 2012 yılı temasının 'Mimarlar Kentlerin Değiştiricisidir' olarak belirlendiğini söyledi. Bu temayla, meslek gündemini oluşturan kentsel gelişmeyi ve dönüşümü tartışmaya açmak, farklı kültürlerden, ülkelerden katkılar ve örneklerle zenginleştirmek, mimarlar olarak olumlu ve sağlıklı bir değişim sürecine ortak vurgu yaratabilmenin amaçlandığına değinen İncedayı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sorunlara değerli yönetmenlerin gözüyle bakabilmek mimarlık için önemli bir destek ve kaynak"

"Hepinizin bildiği gibi, son dönemde kentimizde ve ülke genelinde giderek yoğunlaşan dönüşüm anlayışı, mesleğin her alanında; uluslararası meslek standartlarını, kalite ölçütlerini ve bugün çevreye karşı taşıdığımız sorumluluğu göz ardı ederek yaygınlaşıyor. Kent; estetik değerler, kültür değerleri, giderek de kamu ve insan haklarından ve asgari 'yaşanılır' çevre ölçütlerinden oldukça uzak bir noktada, çarpık ve kaotik yapılaşmasını sürdürüyor. Doğa ile insan ve mimarlık arasındaki hassas denge, 'ölçek' ve 'estetik', 'yaşam kalitesi'nin aleyhine büyük oranda yitirilmiş durumda.

'Gelişme' kavramının, 'yaşam kalitesi' kavramıyla neredeyse taban tabana zıt bir anlayış sergilemesi, bilimsel uzmanlık alanlarının devre dışı bırakılması, bilimsel yaklaşımın üretilememesi son dönemde meslektaşların da ortak endişelerine dönüştü. Eşsiz kentimizin doğal ve kültürel değerlerinin; rantın zengin bir kaynağına dönüştüğünü görmek kuşkusuz tüm duyarlı insanlarımızı derinden etkiliyor.

Diğer taraftan, sürecin sosyal ve hukuksal boyutlardan bağımsız ele alınışı, mimarlık kavramları açısından da çelişkilerle dolu oluşu gibi nedenlerle mesleki mesajlarımızı acil olarak yöneticilerimize ve topluma etkin biçimde iletmeye ihtiyacımız var.

Bugün katılımcı ve araştırmacı değil, tek merkezli karar verici yöntemlerle dönüşen yapılı çevre, mimarların, 'sağlıklı', 'adaletli', 'estetik' ve 'etik' değerlere saygılı çevre özlemleriyle örtüşmüyor. Eleştirel görüşün susturulması, mesleki sorgulamanın sansürü, ülke genelinde, gelecek kuşaklara bırakacağımız yaşam çevresi ve değerleri açısından hepimizin kaygılarına neden oluyor. Ve, ne yazık ki bugün, 21. yüzyılın, bilimsel araştırmanın, sivil toplum katkılarının, tartışmanın ve kamu yararı önceliğinin yüzyılı olduğunu, bıkıp usanmadan anımsatmak durumunda kalıyoruz.

(…) Mimarlığı ve kentsel mekân düşüncesini, yaşadığımız karmaşık küresel süreçte farklı dillerle ve bakışlarla anlatabilmek, sorunlara değerli yönetmenlerin gözüyle bakabilmek ve onların yorumlarını paylaşabilmek kuşkusuz mimarlık için çok önemli bir destek, bir kaynak ve bir katılımdır. Bu nedenle, inanıyorum ki, 'Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali' oluşturulan bu özel seçkiyle eleştirilerimizi ve sorgulamalarımızı toplumla paylaşabilmede hatta yöneticilerimize iletebilmede ve yaratıcı düşünce üretmede, dolayısıyla da çevresel gelişime sağlayacağı katkılar açısından çok değerli bir araç, bir yöntemdir.

Dünya mimarlarının da bu yıl tartışma gündemine aldığı gibi; mimarlığın evrensel çevre değerlerini yeniden üretirken, insan hakları, kamu hakları ve hukukla ayrılmaz bütünlüğünü daha yoğun gündemde tutabilmeyi, farklı boyutlarıyla tartışmaya açabilmeyi, diğer disiplinlerin ve sanat dallarının diliyle de vurgulayabilmeyi diliyorum."Gurur kaynağı bir haftanın önemli etkinliklerinden birini paylaşmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi 2. Başkanı Sabri Orcan da, "Heyecanımız, gelenekselleşen film festivali yarışmamızın ödül töreniyle zirveye çıkıyor. Yaşadığımız dönemde, çağın problemlerinin sanatla anlatılması çok önemli. Kent Şenliği programının bir parçası olarak, Şubemizce 2007'den bu yana sürdürülen Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, mimarlık ve kent konularını daha geniş kitlelerle tartışabilmek için etkili bir araç." diyerek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkürlerini sundu, yarışmacıları tebrik etti.

Bu yıl festivale ABD, Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna- Hersek, Fransa, Hollanda, İspanya, İsrail, İsveç ve Türkiye'den olmak üzere toplam 60 yönetmen, 54 film ile katıldı. Belgesel ve canlandırma dallarındaki 30 film gösterim programına alındı. Filmlerin, Avrupa yakasında Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Orhan Şahinler Sinema Salonu'nda ve Asya yakasında Nazım Hikmet Kültür Merkezi Yılmaz Güney Sinema Salonu'nda ikişer kez olmak üzere gösterimleri yapıldı.

Gösterim programlarındaki söyleşi bölümlerine;

"Geçmişten Geleceğe Emanet-Eyüp Ahşapları – Entrusted from Past to Future-Eyüp Wooden" filminin yönetmeni Ümit Aygül,
"Gündöndü – Sunflower" filminin yönetmeni Nejla Demirci,
"Lübbey'i Bekleyenler – Guards of Lubbey" filminin yönetmeni Özer Kesemen,
"Structures of Air - Hava Yapıları" filminin yönetmeni, Mimar Doç. Dr. Diane Davis Sikora katıldılar.


Ve ödüller sahibini buldu...


Bu yıl canlandırma dalında yeterli katılım olmadığından ödül verilmezken; belgesel dalında; Osman Şişman ve Özlem Sarıyıldız'ın "İşte Böyle – Damn the Dams" filmi ile, Cengiz Yüzsever ve Filiz Kaynak'ın "Rampa-Karda Uçmak – The Ramp-Flying Over Snow" filmi jüri özel ödülünü paylaştı.


 Yönetmen Osman Şişman, ödülünü tiyatro yönetmeni Orhan Aydın'ın elinden aldı. 


 Cengiz Yüzsever'e ödülünü, MO İstanbul BK Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Gazanfer Karlıca takdim etti.


Belgesel dalında üçüncülük ödülünü Duki Dror, "Mendelsohn's Incessant Visions – Mendelshon'un Ardı Arkası Kesilmeyen Hayal Gücü" filmi ile aldı. İkincilik ödülüne, Perihan Bayraktar, "Elinde Proje Var – With a Project in His Hands" filmi ile layık görüldü. Birincilik ödülü ise  "Espui" filmi ile yarışmaya katılan İspanyol yönetmen Anna Soldevila'nın oldu.  


Belgesel dalı ikincisi Perihan Bayraktar'ın ödülünü, MO İstanbul BK Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ömer Mutlu verdi.


 Belgesel dalında birinciliğe değer görülen Anna Soldevila, ödülünü, MO İstanbul BK Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Deniz İncedayı'dan teslim aldı.


Ödül tesliminin ardından, filmleri gösterim programına alınan yönetmenlere Kültürel Katılım Belgeleri verilerek, katılımları için kendilerine teşekkür edildi. Tören, kokteyl ile sona erdi.


Gösterime alınan filmler ve yönetmenleri şöyle sıralanıyor:

- "45 Gün – 45 Days", Ömer Güneş
- "Dünyada Bir Gece Daha - Another Night on Earth", David Munoz
- "Archi Sickness - Mimari Hastalık", Mounir Fatmi
- "Ben Geldim Gidiyorum – I've Come and I am Gone", Metin Akdemir
- "Cem Sorguç ile Gazhaneler – Gasworks by Cem Sorguç", Enis Küçükdoğan
- "CNEYDO-Cennet – CNEYDO Paradise", Hüdai Ateş
- "Elinde Proje Var – With a Project in His Hands", Perihan Bayraktar
- "Eski Köprünün Yeni Hayatı – New Life of the Old Bridge", Velid Gagula
- "Espui – Espui", Anna Soldevila
- "Geçiş – The Passage", Jordana Maurer-Giorgio Poloni
- "Geçmişten Geleceğe Emanet-Eyüp Ahşapları – Entrusted from Past to Future-Eyüp Wooden", Ümit Aygül
- "Gündöndü - Sunflower", Nejla Demirci
- "Hürriyet Mimarı – The Architect of Freedom", Azime Cantaş
- "İşte Böyle – Damn the Dams", Osman Şişman - Özlem Sarıyıldız
- "Kent Sürgünleri – City Exiles", Emrah Çam
- "Kolo'nun Mirası - Heritage of Kolo", Zümrüt Karatekin - Emir Hilmioğlu
- "Kovan – Hive", Gökçin Dokumacı
- "Köprü – Bridge", Soner Sert
- "Lübbey'i Bekleyenler – Guards of Lubbey", Özer Kesemen
- "Mendelsohn's Incessant Visions – Mendelshon'un Ardı Arkası Kesilmeyen Hayal Gücü", Duki Dror
- "Modern WC - Modern WC", Dila Tapan - Yiğit Tokgöz
- "Muteni – Gentrifier", Hakan Keleş
- "Nerede Yaşarsan Yaşa – Don't Care Where You Live", Nejla Osseiran
- "Rampa-Karda Uçmak – The Ramp-Flying Over Snow", Cengiz Yüzsever - Filiz Kaynak
- "Sounds from the Hallways - Hallways'den Sesler", Lasse Lau
- "Structures of Air - Hava Yapıları ", Diane Davis Sikora
- "Sulukule: Kimin İçin Dönüşüm - Sulukule: Transformation for Whom", Nejla Osseiran
- "Şehir İçin Okul Herman Hertzberger - The School as City Herman Hertzberger", Moniek Van de Vall
- "Tokludede Düşleri - Dreams of Tokludede", Emircan Soksan
- "Ucube – The Monstrous", Erol Mintaş -Taylan Mintaş


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :