Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, Ödül Töreni ile Sona Erdi

mimarizm.com/Amber EROYAN / 11 Ekim 2010
Ülkemizde üretilmiş mimarlık ve kent konulu belgesel ve canlandırma filmlerini desteklemek, dünyanın diğer ülkelerinde bu alanda üretilmiş ve beğeni kazanmış filmlerin seyirci ile buluşmasını sağlamak amacıyla, "Dünya Mimarlık Günü" etkinlikleri çerçevesinde bu yıl dördüncü kez düzenlenen İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Belgesel ve Canlandırma Filmleri Yarışması'nın ödül töreni, dün (10 Ekim 2010) akşam Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası'nda gerçekleştirildi. Ulusal ve uluslararası kategorilerde toplam 9 ödülün dağıtıldığı törende, gösterime değer bulunan filmlerin yönetmenlerine ise "Kültürel Katkı Teşekkür Belgesi" sunuldu.Ulusal Yarışma Seçici Kurul üyelerinden Ayşe Ak'ın sunumu ile gerçekleşen ödül töreni, Fatih Pınar'ın Emek Sineması belgeseli ile başladı.

Orcan: "Film Festivali, Oda'nın Öncü Duruşunun Göstergesi"

Gösterimin ardından söz alan Sabri Orcan, festivalin 6 yıllık bir çalışma sonucunda bu noktaya geldiğini belirterek, yarışma programına katılan filmlerin niteliği göz önünde bulundurulduğunda, festivalin kurumsal yapısını ispatladığını dile getirdi.

Mimarlar Odası'nın, öncü duruşunu, Emek Sineması üzerinden göstermesinin özel bir durum olduğunu sözlerine ekleyen Orcan, önümüzdeki yıllarda festivalin daha da yüksek katılımla gerçekleşeceğine inandığını söyledi.

Muhcu: "Aramızda İstanbul 2010 Temsilcisi Olmaması Malumun İlanıdır"

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu ise ödül töreninde yaptığı açılış konuşmasında, mimarlığın kültür ve sanatla buluşması için özel olarak çaba gösterdiklerini ifade ederek, "İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali"nin bu sürece özgün bir katkı olduğunun altını çizdi. Bu yılki festivalin, İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olduğu yıla denk gelmesi nedeniyle özel koşullar altında gerçekleştiğini ifade eden Muhcu, ödül törenine İstanbul 2010 Ajansı'ndan hiçbir temsilcinin katılmamış olmasını ise "malumun ilanı" şeklinde nitelendirdi. Muhcu konuşmasını şöyle sürdürdü:"İstanbul 2010 Ajansı'nın bu tavrı, kültürün ve sanatın metalaştırılması anlamına gelmektedir. Kültür varlıklarına karşı takınılan hasmane tutum, İstanbul 2010'un ana eksenini oluşturmaktadır. AKM ve Emek Sineması gibi kültür varlıkları kentlilerle buluşamamakta; kültür-sanat çevreleri İstanbul 2010 çerçevesinde düzenlenen kutlamalardan haberdar olamamaktadır. Bu nedenle de etkinliğimizi Ajans'tan hiçbir katkı ve destek talep etmeden kendi imkanlarımız ile gerçekleştirdik. Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, İstanbul'daki kültürel etkinlikler arasında özgün bir yere sahiptir. Mimarlar Odası, önümüzdeki dönemde kültüre ve sanata daha fazla katkı sunmayı amaçlamaktadır. Kültürün ve mimarlığın daha saygın olduğu ortamlar yaratılması dileğiyle, emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum."

Açılış konuşmalarının ardından söz alan Ayşe Ak; festival sponsoru Nazım Hikmet Kültür Merkezi ile basın sponsorları BirGün, Cumhuriyet, Evrensel, Radikal gazeteleri, Yapı Dergisi, mimarizm.com ve yapi.com.tr haber portallerinin yetkililerine Kültürel Katkı Teşekkür Belgesi takdim edildi.

Ulusal ve uluslararası seçici kurul üyelerine de teşekkür belgelerinin sunulmasının ardından, ödül kazananların açıklanmasına geçildi.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :