En İyi Mimarlık ve Kent Filmleri Ödüllendirildi

Amber EROYAN / 10 Ekim 2013

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu. Birincilik ödülü, Moskova'da tehlike altındaki modern mimarlık mirasına odaklanan "Away From All Suns" (Tüm Güneşlerden Uzakta) adlı belgesel çalışmasıyla yönetmen Isa Willinger'ın oldu.

 

Mimarlık kültürünün gelişmesi, tarihi mirasın korunması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla sürdürdürdüğü çalışmalara yeni bir boyut kazandırmak amacıyla 2007 yılından bu yana İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali'ni düzenleyen Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, bu kapsamda gerçekleştirdiği yarışma ile, dünya çapındaki belgesel çalışmalarının teşvik edilmesine önemli bir katkıda bulunuyor.


Gösterimlere yönetmen söyleşileri eşlik etti

Bu yıl festivale Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya, Kanada, Norveç, Portekiz, Rusya, Yunanistan ve Türkiye'den olmak üzere toplam 72 yönetmen 65 film ile katıldı.

Belgesel ve canlandırma dallarındaki 25 film gösterim programına alındı. Ayrıca 3 belgesel de özel gösterim programında izleyicilerin beğenisine sunuldu. Filmler, Avrupa yakasında Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Orhan Şahinler Sinema Salonu'nda, Galata Derneği'nde ve Asya yakasında Nazım Hikmet Kültür Merkezi Yılmaz Güney Sinema Salonu'nda gösterildi.

"Tehcir Hikâyeleri" belgeselinin yönetmenleri Ezgi Sönmez Turan ve Pınar Yıldız, "Büyükdedem Mimarbaşı Lole" filminin yönetmeni Haluk Koçoğlu, Mimarlar Odası ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi'ndeki gösterimlere katılarak izleyicilerle söyleşi yaptılar. Ayrıca Alman Yönetmen Isa Willinger da 7 Ekim'de Mimarlar Odası Prof. Orhan Şahinler Sinema Salonu'nda izleyicilerin sorularını yanıtladı.


Beş filme ödül...

VII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, 9 Ekim 2013 Çarşamba akşamı Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin Karaköy Binası'nda gerçekleştirilen ödül töreninin ardından sona erdi.

İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Seçici Kurul Üyesi Y. Mimar Ayşe Ak törende yaptığı konuşmada, "Mimarlık Günü" kutlamalarını zenginleştirmek amacıyla yedi yıl önce başlattıkları film festivali yarışmasının bu seneki katılımcıları hakkında bilgi verdi.

Film gösterimi için salonlarını açan Galata Derneği ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi'ne; yarışmanın duyurulmasına katkıda bulunan BirGün, Cumhuriyet, Evrensel ve Sol gazeteleri ile Mimarizm, yapi.com.tr, YAPI Dergisi'ne ve Seçici Kurul üyelerine "Kültürel Katkı Belegeleri"nin takdim edilmesinin ardından ödül törenine geçildi.

Bu yıl canlandırma dalında yeterli katılım olmadığı için ödül verilmezken, belgesel dalında; "Unutulmuşlar Adası" (The Long Forgotten Island) filmi ile Cansu Şahin ve "Kutsal – New York'un Küçük Suriyesi" (The Sacred ) filmi ile Özge Doğan "Jüri Özel Ödülü"nü paylaştılar. Yönetmen Özge Doğan, ödülünü Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Eres'in elinden aldı.

Belgesel dalında birincilik ödülünü, "Away From All Suns" (Tüm Güneşlerden Uzakta) isimli filmiyle yönetmen Isa Willinger törene bizzat katılarak, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Sami Yılmaztürk'ün elinden aldı.

Birinciliğe değer bulunduğu için büyük sevinç duyduğunu ifade eden Willinger, Mimarlar Odası'nda gerçekleşen gösterim sonrasında da çok güzel tepkiler aldığını belirterek, "Son dönemde İstanbul'da yaşanan olaylar ile filmde anlatılanlar benzerlik gösterdiğinden, izleyicilerden gelen sorular çok etkileyiciydi. Burada gerçekten özel anlar yaşadım" dedi. 

Rus yapısalcılığının ruhuyla 1920'lerde inşa edilmiş düşsel binalara saygı duruşu niteliğindeki "Tüm Güneşlerden Uzakta" filminde Willinger, modern mimarlık mirasını korumakla cebelleşen üç Moskovalı'nın peşinden gidiyor.

Yarışmada ikincilik ödülüne, "Lucien Herve – Photographer Despite Himself" (Lucien Herve-Kendine Rağmen Fotoğrafçı)" isimli filmiyle yönetmen Gerrit Messiaen layık görüldü.

"Maya" (Once Upon A Time) isimli filmiyle üçüncülük ödülünü kazanan, yönetmen Rodi Yüzbaşı 'ya ödülü, Mimarlık Vakfı Genel Sekreteri Ali Rüzgâr tarafından sunuldu.

Törende ayrıca, filmleri gösterim programına alınan yönetmenlere de "Kültürel Katkı Belgeleri" verildi. Belgeleri, Festival Düzenleme Kurulu Üyesi Hilmi Etikan ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Mutlu takdim etti.

Ödül töreni konukların katıldıkları kokteylle sona erdi.


* * *

Gösterime alınan filmler ve yönetmenleri:

Meeting at the Building (Bina Toplantısı) – Yönetmenler: Carlota Coloma ve Adria Lahuerta – İspanya (2012)

Kıyı Kıyı (There and Back) – Yönetmenler: Özlem Sarıyıldız ve Bilge Demirtaş – Türkiye (2013)

Town M (Kent M) – Yönetmen: Igor Morozov – Rusya (2012)

Dom Novogo Byta – Yönetmenler:  Lorenzo Tripodi, Manuela Conti - Almanya (2013)

Şantiye Beyoğlu – Yönetmen: Meral Candan – Türkiye  (2012)

Ren Zao Kong Jian (İnsan Bir Yer Yaptı) – Yönetmen:  Yu Shen Su - Almanya (2012)

Contempo (Çağdaş) – Yönetmen: Nicolangelo Gelormini – İtalya (2013)

Salah's Cafe (Salah'ın Yeri) - Yönetmenler: Nadia Bouferkas ve Mehmet Arıkan – Fransa (2012)

Newton Garth (Newton Bahçesi) -  Yönetmen: Peter Spence – İngiltere (2013)

Perché un Film Su Michele De Lucchi (Why a Film about Michele De Lucchi – Niçin Michele De Lucchi Hakkında Bir Film) – Yönetmen: Alessio Bozzer – İtalya (2013)

Rüya (Dream) – Yönetmenler: Engin Çetinkaya ve Eyüp Taha Kaymaz – Türkiye – Canlandırma (2013)

Tehcir Hikâyeleri (Stories of Deportation) Yönetmenler: Ezgi Sönmez Turan ve Pınar Yıldız – Türkiye (2013)

Bir Düş'tü Sulukule (A Dream was Sulukule) Yönetmen: Müjgân Taner – Türkiye (2012)

Sokakta Nefes Almak (Breathing in The Streets) – Yönetmen: İbrahim Sertaç Kasaplar – Türkiye (2013)

Daylight: İstanbul – Yönetmen: Ali Kerem Öner – Türkiye – (2013)

Büyükdedem Mimarbaşı Lole (My Great Grandfather Mimarbaşı Lole) – Yönetmen: Haluk Koçoğlu – Türkiye (2013)

Tiyatro Aşkı (The Love of Theater) – Yönetmen: Ali Kağan Kafa – Türkiye (2012)

Bizim Köy (Our Village) – Yönetmen: Kağan Göktepe – Türkiye (2013)

Cervel-i İstanbul  - Yönetmen: Can Eren – Türkiye (2013)

Agorafobi (Agoraphobia) – Yönetmen: İmre Azem – Türkiye/Hollanda  (2013)


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :