Çuhadaroğlu ALU2008 Yarışması'nın Sonuçları Açıklandı

mimarizm.com / 19 Aralık 2008


Çuhadaroğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren Çuhadaroğlu Alüminyum Sistemleri tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen, yaratıcı ve genç fikirlerle alüminyum sektörünün gelişimini desteklemek üzere geleneksel hale getirilen Alüminyum 2008 Öğrenci Proje Yarışması'nın (ALU2008) sonuçları açıklandı.

Bu yılki temayı 2010 yılında Avrupa kıtasına "Kültür Başkentliği" yapacak olan İstanbul'un, tarihi yarımadasının önemli kültür duraklarından biri olan Haliç'te uygulanabilecek "Haliç Müze İskeleleri " oluşturdu. Her iki kıyısında bir çok müzeyi ve tarihi yapıyı barındıran Haliç'in, kültür yapıları anlamında deniz ve kent ilişkisini tekrar canlandıracak, bu yapılara gerek Haliç vapurları, gerekse deniz taksilerle ulaşım imkanı sağlayabilecek, aynı zamanda ziyaretçilere; indirme-bindirme, danışma, tanıtım, sergileme, gösteri, toplanma olanakları sunacak iskeleler tasarlandı.


Mobil Terminal - Hakkı Can Özkan, Mehmet Yiğit Öztürk, (Yıldız Teknik Üniversitesi)

Rekor Katılım Gerçekleşti

Mimarlık fakültelerinde öğrenim gören lisans öğrencilerinin katıldığı yarışmada iskeleler, belirtilen işlevsel özelliklerin yanı sıra sabit ya da yüzer olabilecekleri gibi, yer seçimi ve kıyı-zemin ilişkilerinin yorumu katılımcılara bırakıldı. Yarışmaya geçmiş yıllara oranla rekor sayılabilecek bir katılım gerçekleşti. Toplam 110 projenin katıldığı Alüminyum 2008 Öğrenci Proje Yarışması'na İrem Tur, Rahmi Koç Müzesi, Rezan Has Müzesi, TALSAD, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi ve Yapı Endüstri Merkezi destek verdi.

Ödüller 26 Aralıkta Sahiplerine Verilecek

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen yarışmada eserleri; Y. Doç. Dr. Berin F. Gür (ODTÜ), Dr. Haluk Zelef (ODTÜ), Dr. Namık Erkal (ODTÜ), Y. Doç. Dr. İpek Yürekli (İTÜ), Dr. Mimar Kerem Yazgan, Mimar Nedim Sisa, Mimar Nevzat Sayın ve Çuhadaroğlu Alüminyum Sistemleri yetkililerinden oluşan jüri değerlendirdi. Yapılan değerlendirme sonucundan ödüle layık görülen eserlerin sahipleri ve kazandıkları ödüller şöyle:

Birincilik Ödülü : Hakkı Can Özkan, Mehmet Yiğit Öztürk, (Yıldız Teknik Üniversitesi) - 6.000 YTL ve Prag Seyahati
İkincilik Ödülü: Aziz Şahin Ekicioğlu, Deniz Yazıcı, Onur Akın (Yıldız Teknik Üniversitesi) - 4.000 YTL 
Üçüncülük Ödülü: Betül Alioğlu, Burak Yardımcı, Mihriban Duman (İstanbul Teknik Üniversitesi) - 3.000 YTL 

1.000'er YTL'lik "Eşdeğer Mansiyon" kazanan projelerin sahipleri ise şöyle:

Emrah Demir, Seçil Tezer, (Mimar Sinan Üniversitesi)
Açelya Küçükkaraca, Deniz Aygün Serkan Nur, Anıl Tutar (Dokuz Eylül Üniversitesi)
Ezgi Akarsu, Tuğçe Zaloğlu (İstanbul Teknik Üniversitesi)
Selin Şentürk, Ege Özgirin, A. Erdem Tüzün (İstanbul Teknik Üniversitesi)
Samim Magriso, Ayşe Selin Gürel (İstanbul Teknik Üniversitesi)
Ömer Alioğlu, Sedef Zorbozan (Yıldız Teknik Üniversitesi) 

Ödüller, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde 26 Aralık 2008 Cuma günü saat 13:00'de düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :