Çuhadaroğlu Alüminyum 2008 Öğrenci Yarışması

yapi.com.tr / 07 Temmuz 2008

Alüminyum sektörünün önemli kuruluşlarından Çuhadaroğlu, yaratıcı, genç fikirlerle sektörün gelişimini desteklemek üzere, her yıl tekrarlanan ve alüminyum teknolojisinin kullanımını hedefleyen tek kademeli ulusal öğrenci yarışması için start verdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü ile işbirliğinde gerçekleşen ve bu yıl beşincisi düzenlenecek yarışmanın konusu, Avrupa 2010 Kültür Başkenti olarak seçilen İstanbul için tasarlanacak 'Haliç Müze İskeleleri' olacak.

Yarışmanın Konusu ve Yeri: Müze İskeleleri, Haliç, İstanbul

Proje yarışması, Avrupa 2010 Kültür Başkenti olarak seçilen İstanbul'un, deniz ile kent ilişkisini kültür yapıları ve bölgeleri bağlamında yaratıcı bir zeminde tartışmayı amaçlıyor. Haliç, kıyılarında yer alan önemli müzeleri, kültür merkezleri ve tarihi alanları ile bir "müze-liman" olarak nitelendirilebilir. Haliç'teki bu müze-ağının deniz aracılığıyla bütüncül olarak kurgulanması yarışmanın kavramsal çerçevesini oluşturur. (İstanbul-Modern, Galata, Tersane-i Amire, Rahmi Koç Müzesi, Miniatürk, Sütlüce Kongre Merkezi, Santralİstanbul, Eyüp, Feshane, Fener-Balat, Rezan Has Müzesi, Eminönü). Bu bağlamda yarışmacılardan beklenen; müze ve müze bölgelerinin bir eşiği olarak bu deniz hattındaki iskelelerin, bilgilendirme, tanıtım, sergileme ve gösteri işlevlerini barındıran terminaller şeklinde tasarlanmasıdır. İskeleye, müze hattının küçük vapurları dışında deniz taksileri de yanaşabilecektir (eski Haliç vapurlarının canlandırılması düşünülmüştür, buna dair çizimler proje eki olarak verilecektir). Yarışmacı senaryosunu, programda belirtilen işlevsel beklentiler çerçevesinde sunacak, sabit, yüzer ya da değiştirebilir mekansal kurgu ve hacim büyüklüklerini ayrıntılandıracaktır. Haliç üzerinde, tasarlanan müze iskelenin yerinin seçimi ve iskele kıyı ve zemin ilişkisinin yorumu yarışmacıya bırakılmıştır. İskele tekrarlanabilen bir birim olabileceği gibi her terminalde farklılıklar içerecek şekilde de düşünülebilir. Kapsayıcı tasarım anlayışı/yaklaşımı çerçevesinde, iskele engellilerin kullanımına uygun biçimde tasarlanacaktır. Tasarımın, Çuhadaroğlu Alüminyum Sistemleri düşünülerek geliştirilmesi önerilmektedir.

İhtiyaç Programı: Öngörülen İşlevler (Kapalı alan azami 400 m2 olacaktır)

İndirme-Bindirme ve Bekleme Alanları: Bilet satış birimleri (ulaşım, müzelere giriş biletleri), Satış birimleri (Kent ve Müzeler ile ilgili her türlü tanıtıcı dokümanın, nesnenin satışı) büfe, servis (WC)
Danışma - Tanıtım: Kent ve Müzeler hakkında her türlü görsel, işitsel, enteraktif bilgilendirme
Sergileme: Geçici sergilere imkan veren (açık ve/veya kapalı) esnek kullanımlı mekanlar
Gösteri – Toplanma: Müze Bölgesine gelen ziyaretçiler için toplanma olanağı, iskelenin karadan ve/veya denizden izlenebilen bir gösteri alanı olarak çalışması

Yarışmaya Katılım Koşulları:

- Seçici Kurul Üyeleri ve Çuhadaroğlu ile birinci derece yakınlıkları olanlar dışında lisans öğrencileri ile sınırlıdır. Yarışmaya Türkiye veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki Mimarlık Fakültelerinde öğrenim gören lisans öğrencileri bireysel ya da grup olarak katılabilirler. Bireysel katılımlarda bizzat katılımcının, grup katılımlarda ekip başının mimarlık bölümünden olması zorunludur. Grup katılımlarında kişi sayısı sınırlaması yoktur. Haziran 2008 tarihinde mezun olan öğrenciler de yarışmaya katılabilirler.

- Yarışmaya katılan her projede özgünlük ve daha önce başka bir yerde yayınlanmamış veya başka bir yarışmada ödül almamış olması şartı aranmaktadır. Bunun aksi bir durumun tespiti ve bu tespitin, jüri üyelerinin nitelikli çoğunluğu tarafından onaylanması halinde, proje yarışmadan diskalifiye edilir? ödül kazandıysa ödülün tamamı yarışma organizasyonuna iade edilir.
- Yarışmaya katılım ücretsizdir
- Yarışmaya sunulan çalışmaların tüm hakları Çuhadaroğlu'na aittir.
- Yarışma projeleri iade edilmeyecektir.
- Yarışmaya katılan öğrenciler, bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.

Yarışma Takvimi:

07 Temmuz 2008 Yarışmanın ilanı
25 Temmuz 2008 Fabrika Gezisi (Kaydolan İlk 40 Yarışmacı)
28 Temmuz 2008 Soru Sorma İçin Son Tarih
31 Temmuz 2008 Yanıtların İlanı
24 Kasım 2008 Proje Teslimi, Saat 17.00
29-30 Kasım 2008 Jüri Değerlendirmesi
5 Aralık 2008 Sonuçların İlanı
26 Aralık 2008 Ödül Töreni, Sergi ve Kolokyum

Yarışma Süreci

Yarışma şartnamesi 05 Temmuz 2008 tarihinden itibaren
Çuhadaroğlu'nun resmi internet sitesinde yayınlanacak. Yarışmaya katılacak öğrencilerin sitedeki katılım formunu doldurması gerekiyor.
İlk kaydolan 40 kişi, kendi tercihine bağlı olarak talebini yukarıda belirtilen e-posta adresine bildirmek kaydıyla, Çuhadaroğlu üretim tesislerine düzenlenecek geziye katılabilecek. Katılımcılar yarışma ile ilgili sorularını yine belirtilen e-posta adresine ileteceklerdir. Sorular ve cevaplar 28 Temmuz 2008 tarihinde yine Çuhadaroğlu'nun resmi internet sitesinde yayınlanacak. Süreç içindeki olası değişiklikler, ek bilgiler ve sonuçlar da web sitesinde ilan edilecek. Telefonla yapılacak soru amaçlı başvurulara ise cevap verilmeyecek.

Tüm projeler sonuçlar ilan edildikten sonra kitap olarak basılacak ve dağıtımı yapılacak.

Projelerin Teslim Günü, Yeri ve Şartları

Proje teslim tarihi 24 Kasım 2008 Pazartesi günüdür. Projeler bu tarihte çalışma saati bitimi olan 17.00'ye kadar elden teslim edilebilir ya da kargoya verilebilir. Kargo ile gönderilmesi durumunda ambalaj üzerindeki teslim tarihinin okunabilir olmasına dikkat edilmelidir.
Kargo ile ulaştırılması gereken adres: DTÜ Mimarlık Bölümü, 06531-Ankara

Bu tarihten sonra ulaşan projeler değerlendirmeye alınmayacaktır. yarı: Yarışmayı düzenleyen kurumlar, ilgili kişilere veya makamlara teslim edilmeyen, kargoda kaybolan projelerden sorumlu tutulamazlar.

Jüri:

Asli Jüri Üyeleri

Y. Doç.Dr. Berin F. Gür ODTÜ
Dr. Haluk Zelef ODTÜ
Dr. Namık Erkal ODTÜ
Y. Doç.Dr. Deniz Çalış Kural BAHÇEŞEHİR Üniversitesi
Y. Doç.Dr. İpek Yürekli İTÜ
Dr. Mimar Kerem Yazgan
Mimar Ali Eşber Coşkun
Mimar Nedim Sisa
Mimar Nevzat Sayın

Gözetmen: Çuhadaroğlu

Raportörler

Esin Kömez (Araş. Gör. ODTÜ)
Ceren Katipoğlu (Araş. Gör. ODTÜ)
Güler Özyıldıran (Araş. Gör. ODTÜ)

Ödüller:

1. Ödül: 6000 YTL ( 1 Kişilik Prag Seyahati)
2. Ödül: 4000 YTL
3. Ödül: 3000 YTL
Mansiyonlar: 1000 YTL x 5

Dereceye girenlerin, kendi tercihleri doğrultusunda yapacağı iş ve staj başvuruları Çuhadaroğlu tarafından öncelikli olarak değerlendirilmeye alınacaktır.

Yarışma şartnamesinin tamamına ulaşmak ve başvuru formunu doldurmak için lütfen tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :