Mimarlıkta Eleştirel Okumalar 7: Başka Bir Mimarlık Mümkün

mimarizm.com / 21 Haziran 2017
Mimarlar Derneği 1927 tarafından yedincisi düzenlenen "Mimarlıkta Eleştirel Okumalar – Metin Yarışması"nın son teslim tarihi, 29 Eylül 2017.

Mimarlar Derneği 1927 tarafından bu yıl 7.'si düzenlenen Mimarlıkta Eleştirel Okumalar – Metin Yarışması, “Başka Bir Mimarlık Mümkün” iddiasıyla katılımcıları, mimarlığa egemen, bildik ve alışılagelmiş olanın dışından bakmaya çağırıyor.

Katılımcılar, başvurularını info@md1927.org.tr adresine e-posta yoluyla yapabilecek. 

AMAÇ
“Başka Bir Mimarlık Mümkün”, açık uçlu bir iddia olarak sunulmakta, bu sayede karşı argümanlar üzerinden de bu iddianın tartışmaya açılması hedeflenmektedir. Burada amaç, başka bir mimarlık pratiğine dair düşünceler üretmeye kapı açmak; bir yandan mimarlığın bugününü değerlendirirken bir yandan da geleceğine bakmaktır. Bunu yaparken, mimarın ve mimarlığın toplumsal, çevresel, ekonomik, politik, etik meselelerle olan temasını; bu meselelerle ilgili nasıl pozisyon aldığını; mevcut koşulların ya da statükonun dayattıklarının ötesine nasıl geçebildiğini veya geçebileceğini ve yaşam kalitesini arttırmadaki potansiyelini, farklı (kuramsal) açılımlar, yaklaşımlar ve uygulamalar çerçevesinde sorgulamaktır.

KATILIM KOŞULLARI
a) Yarışmaya, Türkiye ve yurtdışında eğitim veren üniversitelerin lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile, 2017 itibariyle mezun olanlar katılabilir. Doktora öğrencileri yarışmaya katılamazlar.
b) Yazı dili Türkçedir. Yarışmaya katılan yazılar daha önce yayımlanmamış olmalıdır.
c) Her öğrenci yarışmaya tek metinle katılabilir.
d) Birden fazla yazar ortak bir metinnle yarışmaya katılabilir.
e) Ödüllendirilen ve yayınlanmaya değer bulunan çalışmaların yayın hakkı 1927 Mimarlar Derneği'ne aittir.
f) Teslim edilen yazıların tamamı, sonuçların ilanından sonra, derneğin www.md1927.org.tr adresli web sitesinde ilgi duyanların okumasına sunulup açık bir tartışma ortamı yaratılacaktır.
g) Dernek yönetiminde görevlilerin, Değerlendirme Kurulu üyeleri ve yarışma ile ilgili görevleri bulunanların birinci derece yakınları yarışmaya katılamazlar. 

YARIŞMA TAKVİMİ
Yarışmanın ilanı: 19 Haziran 2017
Son soru sorma tarihi: 17 Temmuz 2017
Teslim tarihi ve saati: 29 Eylül 2017, saat 24.00 (TSİ)
Yarışma sonuçlarının açıklanması: 14 Kasım 2017

DEĞERLENDİRME KURULU ÜYELERİ
Berin Gür
Merve Bedir
Mert Ayaroğlu
Tayfun Gürkaş
Yelta Köm

ÖDÜLLER
Yarışmanın toplam ödülü olan 6.000 TL, başarılı bulunan katılımcılara, Değerlendirme Kurulu’nun uygun göreceği tutarlarda dağıtılacaktır.

Yarışma şartnamesi ve ayrıntılı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :