Mimarlık Öğrencileri Mimari Çizim ve Fotoğraf Yarışması 2019

mimarizm.com / 11 Ekim 2019
Mimarlar Derneği 1927'nin bu yıl 8. sini düzenlediği ve teması "Yeni Normaller" olan Mimarlık Öğrencileri Mimari Çizim ve Fotoğraf Yarışması'nın son teslim tarihi 20 Ocak 2020.

Türkiye ve yurt dışında eğitim veren üniversitelerin lisans ve lisansüstü öğrencilerinin katılım sağlayacağı "Mimari Çizim ve Fotoğraf Yarışması"nın bu yıl sekizincisi düzenleniyor.

Yarışmanın Konusu ve Amacı
Mimarlık, normlar belirleyen, hakim gücün sözünü yayan ve her şeyi buna göre biçimlendiren dar kapsamlı bir aygıt olarak okunabileceği gibi, her şeyden etkilenen, dönüşen, etkilendiklerini de geri dönüştüren ve sürekli çoğul var oluşlarla da tartışılabilecek bir alan.

Teknoloji, ekonomi, iklim, kaynaklar ve gezegenin; kimi açılımları ve daha fazlası, birbiri ile sürekli etkileşim halinde, mimarlık alanının iklimini belirliyor. Değişimin giderek hızlandığını farklı şekillerde hissedildiği bu zamanda, mimarlık öğrencileri yeni normaller üzerine düşünmeye ve yeni normallerin mimarlığını ifade eden temsiller üretmeye davet ediliyor.

1927 Mimarlar Derneği Fotoğraf Yarışmalarının sekizincisi, farklı ortamlarda hazırlanmış yaratıcı görsel çalışmaların katılımına olanak sağlayacak ve mimari üretimin ifadesi olan mimari çizimi de kapsayacak şekilde ‘Mimari Çizim ve Fotoğraf Yarışması’na evriliyor. Katılımcılardan, kavramsal, edebi ve görsel ifadenin kendi özerk yollarının farkında olarak, kendi estetik düzeyine odaklanan, bildiğimiz, aşina olduğumuz araçlarla (fotoğraf, mimari çizim, eskiz, kolaj) mimarlığa dair yeni, taze bir katkı, bakış ve duygu yaratabilecek, geniş bir alandan beslenen eserler bekleniyor. Dijital, geleneksel ve karma her türlü teknik kullanımına açık olan yarışmada, eserin taşıdığı estetik/mimari değerler, ifade ettiği fikir, mimari ifadenin sınırlarının araştırılması ve tüm bunların bütünlüğü önem taşıyor.

Katılım Koşulları
- Yarışmaya; Türkiye ve yurt dışında eğitim veren üniversitelerin lisans ve lisansüstü öğrencileri katılabilir. Değerlendirme kurulu üyeleri ve derneğin görevdeki yönetim kurulu üyelerinin birinci derecedeki yakın akrabaları yarışmaya katılamaz.

- Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu ve gerekli olabilecek tüm izinlerin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder.

- Eserlerde daha önce başka bir yarışmada derece ve ödül almamış olması şartı aranır.

- Her katılımcı yarışmaya tek eserle katılabilir.

- Yarışmaya gönderilen eserler birden fazla kişi tarafından üretilmiş olabilir. Bu durumda eserin üretimine katkıda bulunanların katılım koşullarını sağlaması ve her birinin başvuru formu doldurmuş olması gerekmektedir.

- Ödüllendirilen ve yayınlanmaya/sergilenmeye değer bulunan eserlerin sahipleri, eser sahibinin adı belirtilmek üzere 1927 Mimarlar Derneği’nden eserlerin yayını, sergilenmesi ve kullanılması karşılığında herhangi bir bedel ve ücret talep etmez, eserin kullanım hakkını 1927 Mimarlar Derneği için serbest bırakır.

Yarışma Takvimi
Soru Sorulması İçin Son Tarih: 28 Ekim 2019
Soruların Yanıtlanması: 04 Kasım 2019
Teslim Tarihi ve Saati: 20 Ocak 2020, 17:00
Sonuçların Duyurulması: 07 Şubat 2020
Kolokyum, Ödül Töreni ve Sergi Açılışı: Şubat 2020

Değerlendirme Kurulu Üyeleri
Erdal Sorgucu (Atölye E, Ankara), İnci Kale Basa (ODTÜ, Ankara), Yiğit Acar (Bilkent Üniversitesi, Ankara), Hasan Cenk Dereli (NOBON, İzmir), Melek Pınar Uz Baki (Başkent Üniversitesi, Ankara), Pınar Yazdıç (Kahraman Mimarlık, Ankara), Neris Parlak Temizel (1927 Mimarlar Derneği, ODTÜ, Ankara)

Ödüller
Birincilik Ödülü: 3.000 TL
İkincilik Ödülü: 2.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 1.000 TL
Mansiyon (eşdeğer 3 adet): 500 TL

Ayrıntılı bilgi ve şartname için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :