Mimar Sinan’ın İzinde Fotoğraf Yarışması

mimarizm.com / 16 Mart 2020
Mimar Sinan’ın eserlerinin günümüzdeki yansımalarını ve insanla olan ilişkisini vurgulamak amacıyla düzenlenen “Mimar Sinan’ın İzinde” fotoğraf yarışmasının son başvuru tarihi 2 Nisan 2020.

Erciyes Anadolu Holding, ölümünün 432. yılında Mimar Sinan’ın eserlerinin günümüzdeki yansımalarını ve insanla olan ilişkisi vurgulamak amacıyla bir fotoğraf yarışması düzenliyor.

Katılım Şartları

1. Yarışmaya katılım ücretsizdir.
2. Yarışmaya gönderilen fotoğraflar son 3 yıl içinde çekilmiş ve Mimar Sinan’ın eserlerini kadrajında barındırıyor olmalıdır.   
3. Yarışma; Seçici Kurul ve TFSF Temsilcisi dışında konuya ilgi duyan, son başvuru tarihine kadar tüm amatör veya profesyonel fotoğrafçılara açıktır.  
4. Haklarında TFSF tarafından verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.  
5. Daha önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül (derece, başarı, mansiyon ve özel ödül) almış fotoğraflar (sergileme hariç) ile bu fotoğrafların deklanşör ve kadraj farklılığı içerenleri yarışmaya katılamaz. Yarışmaya katılacak fotoğrafın yarışma organizasyonu dışında sosyal medya (Facebook, twitter, instagram vb) hesaplarında paylaşılmış olması ise yarışmaya katılım açısından engel teşkil etmez. 
6. Ödül (derece ve mansiyon) ve sergileme alan fotoğrafın; yarışmadan önce veya bu yarışmayla eş zamanda yapılan diğer bir yarışmada ödül aldığının tespit edilmesi halinde, katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.  
7. Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin tamamen ya da kısmen kullanılması kural ihlali sayılır.  
8. Katılımcı, internet sitesine yarışma için yüklediği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Aksine davranış kural ihlali sayılır.  
9. Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler kural ihlali sayılır.  
10. Kural ihlallerinde, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu - TFSF’nin U/UA Yarışma Düzenleme Standartları Yönergesi’nin 13. Maddesi’ndeki yaptırımlar uygulanır. Kural ihlali tespit edilen katılımcılardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Kural ihlali nedeniyle iptal edilen ödül ve/veya sergilemenin yeri boş bırakılır. Ödül verilmişse katılımcının ödülü geri vermesi gerekir. Bu durum, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz.  
11. Ödül, sergileme ve/veya derecenin iptal edilmesi halinde; iptal durumu, Erciyes Anadolu Holding’in  http://www.furni-tur.com/ internet sitesi ile TFSF’nin http://www.tfsf.org.tr ve http://www.tfsfonayliyarismalar.org/ web sayfalarında düzeltme yapılmak suretiyle duyurulacaktır.  
12. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj), yarışmaya kabul edilmez
13. Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotoğrafik müdahalelere müsaade edilir. İstenen ölçülere uymak şartı ile yeni kadrajlama yapılabilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Bu konuda jürinin kanaati esastır.
14. Birden fazla fotoğrafın yan yana getirilip üretilmesiyle oluşturulan panoramik fotoğraflar ancak aynı zaman zarfında çekilen gerçek görüntülerin kullanılması koşuluyla yarışmaya kabul edilir.
15. Yarışma “Sayısal”  ve “Renkli” dalda düzenlenmektedir. Siyah-Beyaz, monokrom fotoğraflar kabul edilmeyecektir.  
16. Yarışma sayısal ortamdadır. Baskı fotoğraf kabul edilmeyecektir.  
17. Her katılımcı yarışmaya en fazla 5 adet Sayısal (Dijital) Renkli eserle katılabilir.
18. TFSF onaylı/patronajlı bir yarışmaya katılmakla yarışmacı, TFSF üyesi federe dernek üyesi olsun veya olmasın, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların gerek duyulduğu takdirde TFSF kural ve tanımlarına uygunluğunun tespit edilebileceğini önceden kabul etmiş sayılır. TFSF elindeki bütün imkân ve teknikleri kullanarak bu araştırmayı yapabilir ve katılımcıdan gerekli bilgi ve belgeleri talep edebilir. Katılımcının kendisinden istenen gerekli bilgileri sunmaması, fotoğraf makinesi ile çekilen orijinal dosyayı vermemesi veya problemin çözümüne yönelik TFSF ile iş birliğine girmemesi durumunda katılımcı, kural ihlali yaptığı gerekçesi ile TFSF tarafından yasaklanır. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların EXIF verilerinin, muhtemel soruşturmaları kolaylaştırmak için bozulmamış olarak tutulması tavsiye edilmektedir.
19. Ödül alan ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar sergi amaçlı olarak kurumumuz tarafından basılı hale getirilecektir. Sergilemelerde bütünlük oluşturmak için dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan fotoğrafların, Erciyes Anadolu Holding tarafından gerekli görülen büyüklükte laboratuvar baskıları alınabilecek veya fotoğraflar yarışmaya gönderildikleri kadrajda sergilenebileceklerdir.  
20. Gerek görüldüğü durumlarda ödül alan ve sergilenmeye hak kazanan fotoğrafların orijinal büyüklükteki halleri baskı için istenecektir.  
21. Bu nedenle, gönderilecek kayıtlar 150-300 dpi çözünürlükte, 8-12 sıkıştırma kalitesinde, kısa kenar en az 1920 piksel olacak ve dosya boyutu 2 Mb’den az olmayacak ve 4 Mb’yi de aşmayacak biçimde jpg/jpeg formatında gönderilmelidir. Fotoğrafçı bu konuyu test ederek fotoğrafını göndermelidir.  
22. Ödül ve/veya sergileme alamayan, satın alma uygulanmayan fotoğraflar Son Katılım Tarihinden itibaren 30 (otuz) gün sonra sistemden silinecektir.  
23. Erciyes Anadolu Holding; yarışma şartnamesinde, son katılım tarihine bir hafta kalıncaya kadar gerekli gördüğü durumlarda, TFSF'ye yazılı olarak bildirilmek şartıyla değişiklikler yapabilir.  
24. Yarışma sonuçları Erciyes Anadolu Holding’in  http://www.furni-tur.com adresinden ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu - TFSF’nin www.tfsf.org ve www.tfsfonayliyarismalar.org web sitelerinde ilan edilecek; ayrıca tüm ödül ve sergileme kazanan katılımcılara telefon ve/veya e-posta yoluyla bildirilecektir.  
25. Şartnamede yer almayan ve ihtilaflı durumlarda TFSF U/UA Yarışma Düzenleme Standartları Yönergesi ve Erciyes Anadolu Holding kararı geçerlidir.

Yarışma Takvimi

Son katılım tarihi: 2 Nisan 2020
Kurul Toplanma Tarihi: 4 Nisan 2020
Sonuçların İlanı: 6 Nisan 2020

Seçici Kurul: Burak Asiliskender (AGÜ Mimarlık Fakültesi, Prof. ve Mimarlık Bölüm Bşk.), Özer Kanburoğlu (Fotoğraf Sanatçısı), Çerkes Karadağ (Fotoğraf Sanatçısı), İzzet Keribar (EFIAP, Fotoğraf Sanatçısı), Hüseyin Taşkın (Fotoğraf Sanatçısı)

Ödül 

Birincilik Ödülü: TFSF Altın Madalya + 10.000 TL  
İkincilik Ödülü: TFSF Gümüş Madalya + 7.500 TL  
Üçüncülük Ödülü: TFSF Bronz Madalya + 5.000 TL
Mansiyon (3 eser): 1.500 TL 

Şartname ve yarışmaya katılmak için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :